SEÇİM HEYECANI ŞOFÖRLER ODASINDA YAŞANIYOR

Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil, Başkanlığa Yeniden Aday Olduğunu Açıkladı

SEÇİM HEYECANI ŞOFÖRLER ODASINDA YAŞANIYOR

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil, 26 Şubat 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan Genel Kurul öncesinde açıklamalarda bulunarak yeni dönemde yönetim kurulu ile birlikte yeniden aday olduğunu açıkladı. Kotil, Hopa ve Kemalpaşa’daki şoför esnafının deneyim, güç, başarının devam talebi doğrultusunda bir dönem daha adaylık kararı aldığını söyledi.

Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil, Başkanlık makamında basın toplantısı düzenlerken, toplantıya Hopa, Kemalpaşa ve Artvin’den gelen yerel ve ulusal basın temsilcileri ile odaya bağlı kooperatiflerin başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldılar. 26 Şubat 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan olağan genel kurulda güçlü bir yönetim kurulu ile birlikte yeniden aday olduğunu açıklayan İsrafil Kotil, 12 yıllık başkanlık döneminde yapılan çalışmalara ilişkin basını ve kamuoyunu bilgilendirdi. Başkan Kotil açıklamasında; “ 2010 Yılı Şubat ayında Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Kurulu’nda değerli delegelerimizin teveccühleri ile göreve getirildik. Görevi devraldığımızda hedefimiz devir aldığımız görevde çıtayı çok daha yukarılara çıkarmaktı. Bu maksatla birçok önemli çalışmalarda bulunduk.

Bilindiği üzere önümüzdeki Şubat ayı içerisinde odamızın seçimli olağan genel kurulunu gerçekleştireceğiz. Bugün sizlere görevde bulunduğumuz süreç içerisinde yaptığımız ve önümüzdeki dönemde yapmayı hedeflediğimiz çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunmak istiyoruz.

-Mini Terminal Kazandırdık

-Hopa Şehirlerarası Karayolu viyadüğü altında Rize-Artvin-Kemalpaşa durakları yaptık.

-Yine viyadük altında 2 Adet Kamyonetçiler durağı kazandırdık.

-Hizmet Taksi durağı viyadük altına alınarak hizmet vermeye başladı. Böylelikle adeta ilçemize mini bir terminal kazandırmış olduk.

-Şu anda: Viyadük altında bulunan esnaflarımız Kooperatif Başkanlarımız ve Belediye başkanlığı ile iş birliğimiz ile daha güzel iş yerlerine sahip oldular.

Ayrıca;

Biz göreve gelmeden önce İlçe Trafik Komisyonu’nda 30 tane toplantı yapılmasına rağmen Sarp 32 No’lu kooperatif kurulamamıştır. Göreve başladığımızda ilk İlçe Trafik Komisyonu’nda gündeme alarak kooperatifin kurulmasında aktif rol oynayarak esnafımıza kazandırdık.

-Sugören-Hopa/ Yoldere-Hopa ve Esenkıyı-Hopa Kooperatiflerinin kurulumunu sağladık.

Taksi Durakları

-Hopa ilçemizde; Hopam Taksi ve Sağlık Taksi Durakları olmak üzere 2 adet durak kurulumunu sağladık.

-Kemalpaşa ilçemizde; İlçe Taksi, Makriyal Taksi ve Kemalpaşa Taksi Durakları olmak üzere 3 adet durak kurulumunu sağladık.

-Şehir içi dolmuş duraklarında belediye ile istişare halinde olup durak ve cepler açtık. Bakım onarım çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Cenaze ve Çekici Araçlarımızla Üyelerimize Hizmet Verdik

-Hopa ve Kemalpaşa ilçelerimize cenaze ve çekici araçları kazandırdık. Cenaze aracımızın bir kısmını hibe alırken diğer kısmını da odamızdan karşıladık. Yıllarca Hopa ve Kemalpaşa halkımıza acılı günlerinde yardımcı olma amacıyla aracımız sürekli olarak sadece mazot karşılığı ülkemizin her noktasına cenazelerimizi taşıdık. Hopa ve Kemalpaşa ilçe sınırları içerisinde hiçbir şekilde mazot dahi talep etmeden bu hizmetimizi sunduk.

-Çekici aracımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden hibe olarak alınmıştır.

2015 yılında Hopa ilçemizde meydana gelen sel felaketinde hem cenaze aracımız hem de çekici aracımız ağır hasar gördüğü için satışını yaptık.

Pandemi Döneminde Şoför Esnafımızın Yanında Yer Aldık

-2020 ve 2021 yıllarında tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 Pandemi salgını nedeniyle şoför esnafımızın da yaşadıkları sıkıntı ve zorlukları düşünerek yıllık muhasebe ücretlerinden fedakârlık yaparak hiçbir ücret artışına gitmedik.

Ayrıca 2022 yılında muhasebe ücretlerinde genel olarak yapılan zammı tam olarak üyelerimize yansıtmayıp, bu ücret üzerinden %22’lik bir indirim de gerçekleştirdik.

-Pandemi döneminde odamız olarak tüm ticari taksi, minibüs, dolmuş, kamyon ve kamyonetçiler duraklarını ziyaret ederek dezenfekte çalışmaları yaptık ve şoför esnafımıza maske dağıttık. Yine bu dönemde Hopa Limanı’nda kömür taşımacılığı yapan kamyonlarımızı dezenfekte yaptık.

-Dezenfekte makinası alarak üyelerimize daha sağlıklı hizmet vermek adına çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Araç Muayenesi Gün Süresini Uzattık

-Küçük araçlar için, araç muayene istasyonu Hopa ilçemizde haftada 2 gün hizmet vermekteydi. Bu sayıyı haftada 3 güne çıkartarak esnafımızın zamanla yarışmasının önüne geçtik.

-Kemalpaşa beldemizin ilçe olmasında oda olarak aktif rol oynadık. Yapılan tüm görüşmeler ve lobi çalışmalarında diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak mücadelede yer aldık.

-Kemalpaşa beldemizin ilçe olması ile birlikte Kemalpaşa ilçesindeki hizmetlerimizi daha da arttırarak bu ilçedeki şoför esnafında aktiflik sağladık.

Hopa ve Kemalpaşa’da Yeni Duraklar Kazandırdık

-Hopa ve Kemalpaşa ilçelerimizde bulunan duraklarımızdan ihtiyacı olan duraklara oda olarak eksiklerin giderilmesinde kısmı olarak odamızdan destekler sağladık.

-2010 yılına kadar Hopa ilçemizde Kemalpaşa ilçemize ait dolmuş durağı yoktu. Göreve geldiğimiz andan itibaren Hopa Belediyesiyle ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde önce viyadük altına daha sonra da şehir merkezi içerisine Kemalpaşa ilçemize ait 18 No’lu Kooperatifimize duraklar kazandırdık.

Akaryakıtta %4 Destek

Şoför esnafımıza katkıda bulunmak amacıyla odamızdan bir hizmet daha sunduk. Hopa ilçemizde bulunan Petrol İstasyonlarıyla anlaşma yaparak oda üyelerimize akaryakıtta %4 indirim sağladık.

Minibüs ve taksi esnafımızın fiyat artışı konusunda oda olarak zamanında ücret tarifelerini düzenledik.

2010 yılından beri 7/24 zaman kavramı tanımadan gece gündüz tüm sorunlarda şoför esnafımızın yanında yer aldık. Şoför esnafımızın şehir dışında yaşadığı sorunlarla da oda olarak saat fark etmeden ilgilendik.

Sarp Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan terminal projesi vardı. Oda olarak bu projeye karşıydık. Çünkü o bölgede bulunan Sarp-Kemalpaşa-Hopa şoför esnafımız bu terminalden olumsuz etkilenerek kazanç kaybı yaşayacaktı. Gerçekleştirdiğimiz bürokratik ve siyasi temaslarla yapılması planlanan terminal projesini iptal ederek şoför esnafımızın kazancını koruduk.

Sarp Sınır Kapısı’na gelen yolcuların Kemalpaşa, Hopa ve komşu ilçelere seyahati konusunda haksız kazanç elde eden kuruluşlarla mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.

Görevde bulunduğumuz sürece tüm Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte üyelerimizin menfaatleri gereği konularda resmi makamlara başvurularımızı yaparak sorunların çözülmesi için mücadele ettik. İlçemizdeki trafik sorunlarıyla ilgili olarak İl ve İlçe Trafik Komisyonu’na taleplerimizi ileterek sorunları çözüme kavuşturduk.

Ayrıca Hopa Belediyesi ile sürekli olarak istişare halinde olup şehir içerisindeki trafik sorununun çözümü noktasında çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

İlçemize Yeni Hizmet Binası Kazandırdık

Göreve ilk geldiğimizde önemli hedeflerimizden biri odamıza yeni bir hizmet binası kazandırmak idi. Bunu da başarmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Hopa ve Kemalpaşa’da bulunan üyelerimize daha iyi ve kaliteli hizmet vermek adına 2018 yılında yeni hizmet binası alarak 2021 yılında aktif hale getirdik ve hizmet vermeye başladık. Tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Başkan İsrafil Kotil, toplantıya katılan basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür ettikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak toplantıyı sonlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER