RİZESPOR’UN UNUTULMAZ KALECİSİ SİNAN YENİGÜN

Sinan Yenigün kaleciliğiyle Rizespor tarihi, kişiliğiyle de Rizeliler için çok önemli bir yere sahiptir. Onu canlı izlemenin güzelliğini yaşadım. Rizespor’da Rize ruhunun hâkim olduğu futbolun borsada değil sahada oynandığı zamanların yeteneklerinden biriydi. Taraftarla kendisine Panter lakabını takmışlardı.

RİZESPOR’UN UNUTULMAZ KALECİSİ SİNAN YENİGÜN

ESKİDEN RİZE’DEN FUTBOLCU YETİŞİRDİ

Sinan Yenigün 10 Nisan 1961 tarihinde Rize’de doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Rize’de gördü. 11 yaşında futbol hayatına başladı. Rize Genç Karması’nda ve Rizespor’un amatör, genç takımlarında oynadıktan sonra Rizespor’un değişmez kalecisi oldu. Milli Takım kaleciliğine kadar yükseldi. Rizespor amatör takımında birlikte futbol oynadığı Ömer Tornacı, Süleyman Kalafat, Neşat Kansız, Mehmet Hacıömeroğlu (Turist), Hasan Vezir, Harun İlik, Mustafa Mataracı gibi isimlerde sonraki yıllarda daha sonra Rizespor A takımında yer aldılar.

BULDUM ARADIĞIM KALECİYİ

2008 yılında Rizespor camiasını önemli ismi Cevat Öztürk ile yaptığı söyleşi de ondan övgüyle söz etmiş, onu nasıl keşfettiğini anlatmıştı:” Başarılı yetenekli bir kaleci çok aradım. Bir türlü de bulamıyorum. Son bir şans diyerek kaleci adaylarını çalıştırırken ne kadar kişiyi denediysek de bir sonuç alamadık. Tam ümidi kesmek üzereyken baktım kalenin arkasında kale arkasına geçen toplara zıplıyor, mükemmel bir şekilde yakalıyor. Dedim, sen kalecilik yapar mısın? Yaparım dedi. Geç bakalım kaleye dedim. Bir iki şut çektim. Farklı biri olduğunu anladım. Yaşasın! Buldum aradığım kaleciyi diye bağırdım. O çocuk Sinan Yenigün'dü. Hemen ona lisans çıkarttım. Sonra Rizespor'a ve Türk futboluna büyük faydaları oldu.

RİZESPOR YILLARI

1983-84 Sezonunda Rizesporlu futbolcular, vatani görevlerini yapmak üzere adeta birbirleriyle yarışa girmişlerdi. Devre kaybı olarak silah altına alınan kaleci Sinan, savunmacı Neşat Kansız ve forvet elemanları Süleyman Kalafatoğlu ile Turgay Sağır, yöneticilerin de çabaları ile askerliklerini Trabzon’da yapıyordu.

YILIN GÜMÜŞ KALECİSİ

1984-85 sezonunda Rizespor futbol takımı 2.ligde A Grubunda sezona başlarken, büyük transferler yapmaksızın sadece dört-beş yıl Rize’deki amatör takımlarda oynayan oyuncuların birleşmesine oluşan bir takımla sahaya çıkıyordu. Herkes bu takım kesin küme düşer diye bakıyordu. Sezon sonuna gelindiğinde ligi ikinci olarak tamamlayan Diyarbakırspor’un 8 puan önünde 46 puanla şampiyon olarak tamamlıyordu. Bu başarıdan kaleci Sinan’ın payı büyüktü. O zamanlar Yapı ve Kredi Bankasının geleneksel bir yarışması vardı. Bu yarışmaya göre her yıl Türkiye liglerinde on bir altın adam on bir gümüş adam belirlenip ödüllendiriliyordu. Rizespor’un şampiyonluğuna büyük katkısı olan Sinan Yenigün Gümüş kadroya seçilmişti. Kaleci Sinan ödülünü dönemin Rize Valisi Namık Günel’in elinden almıştı 1984-85 sezonunda Sivasspor maçında sakatlanan Sinan kaleyi bir devre koyabilmiş olmasına karşın bu ödüle layık görünmesi başarısının bir göstergesiydi. O sezon peşe Kaleci Sinan, Besim sakatlanınca Adil’in de lisans problemi oluşunca Ankara Petrol Ofisi maçında kaleye libero mevkiinde oynayan Çabbar Lakaplı Merhum Şenol Bayraktar geçmişti. Rizespor maçı Maçı 1-0 kazanmış Şenol Bayraktar gol yememişti.

RİZESPOR’DA YERİ ÖZEL

1984-85 sezonu Şampiyonluk sonrası Rizespor’da bir sezon daha yer aldı. Bu sezonda sakatlıklar yakasını bırakmadı. 1987-88 ve 1988-89 sezonlarında Bartınspor kalesini korudu. Kartalspor’da futbolu bıraktı. Sinan Yenigün, Rizepor’a emeği geçmiş katkısı olmuş değerli bir insandır. 5 çocuk babası olan Yenigün İstanbul Bahçelievler’de yaşamaktadır ve Piramit Restaurant Düğün ve Davet Salonu ile sektöründe başarılıyla hizmet vermektedir. Kendisine sağlık sıhhat ve mutluluk diliyoruz.

Fatih Sultan KAR / İST.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER