RİZE PAZAR, AMAN DEĞMESİN NAZAR

Rize’nin tarihi ilçesi Pazar, gönüllerde iz bırakmış güzel insanların memleketidir.

RİZE PAZAR, AMAN DEĞMESİN NAZAR

Fatih Sultan KAR (İstanbul)

Rize’nin tarihi ilçesi Pazar, gönüllerde iz bırakmış güzel insanların memleketidir. Okumuş yazmışıyla ünlü Pazar ilk evvela Türk siyaset tarihine damga vuran ve hocaların hocası diye anılan Tahsin Bekir Balta’nın memleketi.

Sonra Hicaz Demiryolunu inşa eden Ahmet Muhtar Çilli’nin, 1935-38 yılları arasında Atatürk’ün yakın korumalığını yapan Nazım Canca’nın, unutulmaz belediye başkanı Macit Fikret Basa’nın, elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Yılmaz Balta’nın memleketi.

Her şeyden ötesi, yüreğimde özel bir yere sahip olan Tahsin Hoşatar ve Ramiz Acar’ın memleketidir.BURNUMDA TÜTER PAZAR

Rize Pazar dedin mi?

Eski adı Atina

Ona olan hasretim

Çıktı on beş katına

Rize Pazar, türkülerin ilham kaynağı, hasretin adıdır. Bir gün Pazar’dan Rize’ye doğru yol alıyordum. Hafiften kar yağıyordu. Melyat Çay Fabrikası önünden geçerken minibüsü durdurdum. Araçtan inip deniz kenarında bir taşa oturdum. Başladım yazmaya:

Melyat’ın deresinde

Yakalandım çiseye

Nazan boncuğu olsam

Giydiğin elbiseyeKar yağar azar azar

Burnumda tüter Pazar

Ne söylesek boşuna

Nazan olmuşuz nazarGÜZEL BİR ETKİNLİK

Gazeteci Yazar Fatih Sultan Kar o buluşmayı şu ifadelerle taçlandırdı. "İstanbul Pazarlılar Birliği Dernek Başkanı Mustafa Adem Atar’ın davetiyle, Pazarlılar Birliğinde düzenlenen yeni yıl kutlamasına katıldık. Dostlarla Pazar’ı, Pazarspor’u ve Rize’yi konuştuk. Bu güzel insanlarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Katılımcıların çoğunu tanıyor olmakla birlikte yeni dostlar edindik. Başkan Mustafa Adem Atar’a bu nazik daveti için teşekkür ediyoruz. Darısı yeni buluşmalara"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER