Kaleli Dursune Tonyalı “ Başka nedeyeyim artuk”

Kaleli Dursune Tonyalı “ Başka nedeyeyim artuk”

Kaleli Dursune Tonyalı “ Başka nedeyeyim artuk”

ALİ AKYILDIZ

Aslen Pazar Beyaztaş mahallesinde oturan Kaleli Dursune Tonyalı, yaz aylarında Kale Köyü Çiçekli Yaylaya çıkarak burada 6 ay kaldıktan sonra tekrar geri dönüyor.

Eskiden 5 ineğim vardı. Şimdilerde ise bir taneye düşürdüm. Onunla yaylaya geliyorum diyen Dursune Tonyalı’ı organik yağ yaparken evinde ziyaret ettik.

Tonyalı, “ İneği sağıp sütünü ısıtıyorum. Kaymak ve yağ yapıyorum” diyerek yayla ve yayla yaşamını, yapılan organik yağın serüvenini anlattı. Tonyalı özetle şunları söyledi.

ESKİ GÜNLERDEN ESER KALMADI

Eskiden sütleri biriktiriyordum. Senede 3 kez yapıyorduk. Biri ot biçimine başlamadan önce, diğer varoşa gitmeden önce, sonuncusunu da varoşta yapıyorduk. Şimdi az az yapıyoruz. Eskiden yağlar yapıldıktan sonra mıhlama ve yağlı ekmek yapardık. Kete de yapardık.”

5 İNEKTEN 1’E DÜŞÜRDÜM

“Önceden 5 ineğim vardı. Şimdi ise bir tane kaldı. İnek bakmak yaylada kolaydır ama Pazar ilçemizdeki evimizde zordur. Bu yaylada geçmişte her evde en az iki inek vardı. Herkes yağ yapar, ihtiyacı dışındakileri satardı. Ama şimdilerde tek ineğimiz var. Ailemiz kalabalık bize ancak yetiyor.”

TALEP VAR AMA KARŞILANMIYOR

Yağ, Peynir, Kaymağa Talep var ama pahalı olduğu içinde satışlar durmuş vaziyettedir. Buna rağmen pahalı olsa da alanlar oluyor. Köyümüzde 170 çiçeklerden toplayan otlayan hayvanlarımızın yağı organiktir.

MİLLET DİYORKİ…

“Millet diyor ki, burası çiçekli yayla ama çiçek yok. Bizde diyoruruz ki, ”eylül ayında çiçeği nerede bulacakasınız”

KÖYÜMÜZ ESKİDEN KALABALIKTI

“Eskiden bu köyler daha kalabalıktı. Artık şimdilerde 5 aile kaldı. Sezonu Ekim’in sonunda kapatmayı düşünüyoruz da yine de kısmet diyelim. Bundan sonra 2 aile varoşa ineceğiz. Kalan 3 hane de Pazar ilçesine dönecek.

GENÇLERE SESLENİYORUM

Gençlere sesleniyorum. Gurbetten köyünüze dönün. Köyümüz kapanmasın. Bizde eldukmi bu yaylalara artık kimse gelmeyecek. Daha ne deyeyim artuk”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER