Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep YER, 'Balımızı Marka yapmak için çalışıyoruz'

Yer 'Ülkemizin sayılı kalite ve derecede bal üretimi yapılan Yusufeli balımızı artık marka yapmalıyız

YÖREDEN HABER 27.04.2016 15:35:28 27 0
Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep YER,
Yusufeli Bal Üreticileri Başkanı Recep Yer, Yusufeli İlçesinde 2006 yılında kurulan, bal Üreticileri Birliğinin üretmiş olduğu bal çeşitlerinin pazarlanması noktasında kendilerine bölgede benzeri çok az bulanan bir konsepte, Bal Evi adı altında kendilerine mağaza tahsis eden, çalışmalarında her zaman yardım ve katkı sağlayan, Yusufeli Belediye Başkanı Sayın Eyüp Aytekin’e birlik ve şahsım adına çok teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer, “Birliğimizin şimdilik 145 üyesi bulunmaktadır. Arılı koloni sayımız 10 bin civarındadır. Ortalama bal üretimi 15 kg bir kovandır. Endemik çiçek çeşitliliği çok zengin olan yöremizde ballarımızın özellikleri çeşitlilik arz etmektedir.

İlçemizde genellikle çiçek balı üretilmektedir. Şehri merkezine yakın yerlerde kışlatılan arılar, bahar mevsimi ile beraber 1500-2000 rakımlı yaylara çıkartılmakta ve bölgemize has nadir bulunan endemik çiçeklerden ballarımızın üretimi gerçekleştirilmektedir.

Her yıl Yusufeli belediyemiz tarafından düzenlenen bal yarışmasına katılan arıcılarımız ballarını yarıştırmakta, bu yarışmalardan çıkan sonuçlar birbirine çok yakın değerlerden oluşmaktadır.

Prolin muhtevası 1135-1300 arasında yapılan analizlerde diyastaz sayıları 25-50 arasında sonuçlanmaktadır.

Ürettiğimiz çok kaliteli balların pazarlanabilmesi için bu zamana kadar organize bir çalışma yapılamamıştı.

Yusufeli Belediye başkanımızın katkılarıyla, geçen Şubat ayında faaliyete açılan Yusufeli bal evimizde şu an üreticilere ait ballar yine birliğimizin dolum tesislerinde dolumu yapılarak raflarımızda yerini almış ve pazarlamaya başlanmış bulunmaktadır.

Ballar tahlil sonucu içeriklerine göre sınıflandırılma ve fiyatlandırılma yapılarak satışa sunulmuştur. 850 gram ve 480 gramlık ambalajlı kavanozlar şeklinde değişmektedir. Birliğimizin Web sayfası olup, online üzerinden ve telefonla, kargo ile teslimat türünden satışlarımız mevcuttur. Ülkemizin sayılı kalite ve derecede bal üretimi yapılan Yusufeli balımızı artık marka yapmalıyız.”
dedi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI
 

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI