Yeşil alanlarını geri almak için köy meydanında toplandılar

Köy meydanı için buluştular: Yeşil alanımızı bize verin

GÜNDEM 1.08.2023 11:14:30 244 0
Yeşil alanlarını geri almak için köy meydanında toplandılar
Rize Merkez Söğütlü köyü halkı, köy meydanındaki Karayollarına ait arazinin kendilerine tahsis edilmesi için buluştu. Köylüler “Köyümüzün bu çirkin görüntüden kurtulup temiz ve nezih ortama kavuşması için mücadele veriyoruz” dediler.
Haber: Arzu ERBAŞ
Rize Merkez Söğütlü köyü halkı köy meydanındaki Karayollarına ait arazinin köye devredilmesi için mücadele veriyor. Gündoğdu -Çayeli arasındaki sahil köyünde, köyün girişinde bulunan araziyi kullanan işletmeninde görüntü kirliliğine sebep olduğunu belirten köy sakinleri hem bu işletmenin kaldırılması hem de alanın yeşil alan yapılmak üzere köye devredilmesi için bir araya geldi. Arazinin bulunduğu noktada basın açıklaması yapan köylüler, köylerini güzelleştirmek için verdikleri mücadeleye destek istediler. Köylüler, 2022 yılında verdikleri dilekçe ile arazi üzerindeki işletmenin yaptığı kaçak yapının İl Özel İdaresi kararı ile yıkımını başardı. Karayollarına ait bu arazinin kendilerine devredilmesi ile arazinin, devamındaki gibi ağaçlandırılarak ve çardaklar yerleştirilerek köy halkının kullanımına açılması planlanıyor.
KÖYÜMÜZÜN BU ALANINI BİZE TAHSİS EDİN
Köy halkın adına konuşan Söğütlü köyü muhtar azası Mehmet Bostan “Geçmişte yapılmış bazı yanlışlıklar sebebiyle burada ucube gibi duran bir sözde şantiye alanı hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde sadece bazı yöneticilerin inisiyatifi ile burada kuruldu. Kurulduğunda çok az kişi karşı çıksa da faaliyet içindeydi. Trabzon'dan Hopa’ya böyle bir rezillik daha yok. Bu alanın köyümüze tahsisi konusunda müracaatlarımız oldu. Köyümüzün bu çirkin görüntüsünden kurtulup temiz ve nezih bir yer olması konusunda yöneticilerin ve karar mekanizmalarının bir an önce bu alanın temizlemesi konusunda gerekeni yapmasını istiyoruz. Bir daha böyle çarpık bir görüntünün olmaması için bu alanın köy tüzel kişiliğine tahsil edilmesini istiyoruz. Bugüne kadar yapılan yanlışlıkların son bulmasını buraya toplanarak bir kez daha haykırıyoruz. Köyümüzün üzerinden hiçbir hukuki dayanağı olmayan ellerinizi çekin, köyümüzün bu alanını bize tahsis edin” dedi.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI