YENİDEN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, yönetim kurulu üyeleri ve aday yönetim kurlu üyeleri eşliğinde basın mensuplarına 4 yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TRABZON-ARTVİN 26.09.2022 14:30:12 30 0
YENİDEN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, yönetim kurulu üyeleri ve aday yönetim kurlu üyeleri eşliğinde basın mensuplarına 4 yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni dönemde aday olduklarını açıklayan Kurt, “Aynı anlayış ve istekle projelerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

3 Nisan 2018 tarihinde yapılan seçimde çoğunluk oyunu sağlayarak Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Seçkin Kurt, göreve yeniden talip olduğunu açıklamasının ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi.

8 Ekim’de sandık başına gidecek ARTSO üyeleri, meslek komitelerinde yer alacak komite, meclis ve disiplin kurulu üyelerini belirleyecek. Meclis ve disiplin üyelerinin seçiminin ardından ise Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı belirlenecek. Geçmiş 4 yıllık dönemde ARTSO olarak neler yaptıklarını ve gelecek döneme ilişkin düşüncelerini paylaşan Kurt, toplantıda yaptığı konuşmanın başında Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ardından göreve geldiği süre içinde söz verdikleri 36 proje hakkında bilgi veren kurt sadece 3 projeyi tamamlayamadıklarını ifade etti.

Üye sayımızı Arttırdık, bütçeyi büyüttük diyen Kurt’un açıklamalarından satır başlıkları şu şekilde:

3 OKUL DAHA YAPACAĞIZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı bizim dönemimiz boyunca Artvin’i üç kere ziyaret etti. Son gelişinde bir okul açılışını gerçekleştirdi. Toplamda o gün otuz milyon bugün yüz milyon tutacak bir eğitim yatırımını Milli Eğitim Bakanlığa bağışladı. Sayın başkan 3 okul daha yapma sözü verdi. Biz ilgili oda başkanlarıyla beraber gittiğimizde bu ilçelerde yapılacak okullar noktasında birlik beraberlik içinde sayın başkana gittik ve sayın başkandan üç okul sözünü aldık. Üç okulumuzda daha sonra Hopa, Arhavi ve Borçka’da oda başkanların olduğu yerlerde Artvin’e hayırlı olsun. Artvin Milli Eğitim Müdürlüğüne üç okul daha yapma sözünü verdik bu okul ile dördüncü okul olacak. Her yatırım zarara uğrayabilir ama eğitime yapılan yatırım asla zarar etmez şiarıyla eğitime baktığımız gözdür arkadaşlar.

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER KALKINMA OSB’Sİ İSTİYORUZ

Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ile ilgili hep deriz Artvin turizm kenti olacak diye bakın harika doğamız var. Üniversitemizde biliyorsunuz tıbbi aromatik bitkiler araştırma konusunda tüm üniversitelerden çok daha üst seviyede. Maddi olarak imkânları var yakın zamanda botanik bahçe açılışını gerçekleştirdik. Bunda Nihat Gökyiğit’in çok büyük katkıları var. Endemik türlerimiz var. Endemik tür anlamında dünyada Türkiye, Türkiye’de Artvin dedik. Ama sadece izliyoruz. Artvin ekonomisine çok fazla bir getirisi olmuyor. Yeni bir sistem olmuş dedik ve Ardanuç bölgesinde tıbbi aromatik bitkiler kalkınma OSB’si istiyoruz dedik. Bu sistemde iki yüz elliye yakın insanın istihdamı ilgili bakanlıklarına bununla ilgili raporlarımızı verdik. Bu parfüm ve ilaç sanayisine Artvin Çoruh Üniversitesi ürettiği ya da icat ettiği alanların Ardanuç’a geçirip Türkiye piyasasına girmesi demek. Dev ilaç firmaların orda üretim alanları olması demek marka değeri yüksek olan parfüm firmaların Ardanuç’ta şubesi olması demek ve bu girdinin tamamı Artvin’de kalması demek.

AÇÜ’DE BALIKÇILIK VE DALGIÇLIK DERSİ VERİLMELİ

Balıkçılık konusunda Artvin Çoruh Üniversitesi’nden bir balıkçılık bir dalgıçlık dersi veren bir bölüm isteyeceğiz Artvin Merkez, Yusufeli ve Ardanuç tarafını ilgilendiren bir konu. Sayın rektörümüz ile ilk görüşmesini yaptık ve olumlu baktı. İnşallah en kısa sürede Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Meslek Yüksek Okulu’na kavuşacağız.

Şavşat’a her gittiğimiz insanların tek bir isteği var o da her tarafın yolu bitti bizim yolumuz duruyor. Bu yola Artvin’in tek giriş ve tek çıkış yolunu katıp Sahara Yolu biliyorsunuz Sahara Tüneli ile gündeme geldi ve projeler yapılmış ama ekonomik kriz sebebi ile arka planda biz tekrardan ön plana alacağız. Tünelin açılmasından elimizden geldiğince yardımı yapacağız.

Şavşat çok güzel, doğası güzel Turizm yatırımları noktasında şu anda beşinci derecede hibe alabiliyor bunu sağladı. Bölgesel olarak hibe oranları değişebiliyor. Yatırımcıların konaklama ve sunum noktasında daha çok yatırım yapması lazım. Bunun için elimizden geleni yapma sözünü verdik. Kafkasör oteller bölgesi biliyorsunuz 670 hektar. Turizm Bakanlığına devredildi. Artvin 5 gün 6 gece konaklamasıyla Kafkasör’de saklayıp buradan ilçelerimize Turizm yerlerini izlemeleri için bir alan yaratmalıyız. Yani Kafkasör’ü güçlendirmeden Artvin’de turizmi tam oturtturduk diyemeyiz.

YANLIŞLAR YAPILIYOR KURA ÇEKİMİ YANLIŞTI

Yusufeli diye bir ilçemiz var. Yeni yerleşim yeri diye bir alanımız var ve biz her yerde söylüyoruz kamu, siyaset kim yapıyorsa yapsın Yusufeli esnafının bütün sorunların minimize ederek yeni yerleşim yerine taşınması noktasında büyük çabamız var. Yusufeli halkının hakkını her zaman savunmak noktasında her zaman yanındayız. Yanlışlar yapılıyor kura çekimi yanlıştı. Arkadaşların her zaman yanında olduğumuzu net bir şekilde bildiriyoruz. Odalar ve Borsalar Birliği başkanımız en son gelişinde bu sorunu anlattık ve giderken de bu sorun benim şah damarımdır bu sorunu sayın cumhurbaşkanımıza aktaracağım dedi. Biz bunun takibini yapacağız.

ARTVİN İÇİN MEYDAN PROJESİ

Artvin Merkez’de otopark ve meydan sorunu var. Artvin siyasetinin tamamını ilgilendiren bir projemiz var. Eskiden Kazım Karabekir Anadolu lisesinin olduğu yer var. Buraya Sayın İsrafil Bey’in katkılarıyla Halk Eğitim Merkezi yapılacaktı. Bu yeni ekonomik tedbirlerden dolayı arkadaşımız tasfiye kararını uyguladı ve şu anda boşta. Uzun yıllar Artvin halkının kullandığı valiliğimizin sonuna kadar bir alanımız var ve bu alan devletin yani bizim. Bizim düşüncemiz şu; üç katlı kapalı otopark, peyzaj alanı, zemin kat ticari alanlar, ofis kulesi ve valilik olacağı yeni bir alan yaratmak. Bizim isteğimiz tarz şu; ikiz kule önündeki meydan şu an mevcut orda bulunan dükkanları kaldırarak karşı cadde ile bağlantı yaparak ikiz kulenin altına çekiyoruz ve önüne de peyzaj alanı oluşturuyoruz. Diğer yer ise valiliğin önündeki yeri yıkıyoruz Artvin Kent Meydanı yazacak bir yer olması lazım Artvin’de. Olanağımız var mı? Darda olsa var. Hemen Ticaret Odası’nın yanı, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi arasında taksi durağın oraya kadar yıkıp, üst cadde ile birleştirerek yeşil alanlar ve altına otopark yapmak istiyoruz. İkisi birleşik projedir. Bugünlük rakamlarla toplam maliyeti yaklaşık 5 yüz milyar civarıdır.

Seçkin Kurt’un Yönetiminde ise şu isimler yer alıyor:

İrfan Yıldırım, Cengiz Fırat, Hatice Nur Ersöz, Mehmet Ali Uzun, Coşkun Öztürk, Sedat Ali Öktem, Kemal Koçak, Yusuf Soybilgin, Selçuk İskenderoğlu, Özkan Öztürk, Utku Güneş, Okan Gültekin, Turan Yelken, Orhan Aksakal


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI