YELKEN AÇTILAR

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Bear Sailing Yelken Takımı, minimum Karbon Ayak İzi hedefiyle “Gelecek için Yelken Açıyoruz” yolculuğunu Hopa’

TRABZON-ARTVİN 23.04.2022 12:51:17 218 0
YELKEN AÇTILAR

Hayati Akbaş

HOPA-Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Bear Sailing Yelken Takımıni oluşturan yelken eğitmeni Murat Tan ve amatör denizci Emre Diyar’ in minimum Karbon Ayak İzi hedefiyle 'Gelecek için Yelken Açıyoruz' yolculuğunu başlattı.

Çiğli Belediyesi ile yaptıkları iş birliği sonucunda 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı IRC4 Kategorisinde şampiyon olan Bear Sealing Yelken Takımı, minimum Karbon Ayak İzi hedefiyle Artvin'in Hopa ilçesinden yola çıktı. 17 gün sürecek ve Hatay'da tamamlanacak tur, motor kullanılmadan yalnızca yelken ile 24 saat aralıksız olarak devam edecek.

Hopa’da HOPAPORT’tan yelken açan takımı uğurlamaya gelenler arasında Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Cumhuriyet Halk Partisi Hopa İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, Liman Başkanı Fuat Çolak, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, HOPAPORT Muhasebe Müdürü Oğuz Çapkınoğlu, Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Turgut Dalkılıç ve basın mensupları uğurladı.

Yolculuk öncesi açıklamalarda bulunan A Murat Tan yaptığı açıklamada, Sera gazı salınımı, karbon ayak izi gibi doğaya zarar veren unsurlar nedeniyle yaşanan iklim değişikliğinin doğanın yavaş yavaş yok olmasına neden olmaktadır. Bizler yaşanan bu duruma dikkat çekerek toplumda bir duyarlılık oluşturmayı amaçlamak için bu etkinlik içinde seve seve yer aldık” diye konuştu.

Ekipte yer alan Emre Diyar’da 'Bu yolculuktaki amacımız doğayla barışık şekilde bu yolculuğun yapılıyor olmasını göstermek, iklim değişikliğine su sıcaklıklarının farklılığına, balıkçıların sorunlarına ve vatandaşlarımızın iklimle ilgili yaşadığı sorunlara dikkat çekmek.' diye konuştu.

'Seneye yine bunu tekrarlamak istiyoruz. Böylelikle bu yılla gelecek yıl arasındaki farkı karşılaştıracağız. Denizlerde görünen plastiklerden daha çok görünmeyen plastik partiküller var ve deniz doğasının değişmesine neden oluyorlar. Deniz siteminin korunması çok önemli, bu projeyi bunun için yaptık. Nerelerde sıkıntılar var bunları tespit etmek istiyoruz ki sorunları çözelim.'

Hopa Liman Başkanı Fuat Solak da böylesine önemli anlamlı bir projenin başlangıcının Hopa Limanı'ndan başlıyor olmasından son derece memnun olduklarını kaydetti.

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi de ikiliye Hatay'dan meydana gelen orman yangınlarında yok olan ormanlık alanlara ekilmesi için sembolik olarak çam kozalağı verdi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer uğurlama sonrası yaptığı açıklamada son derece-duyarlı oldukları bir konuda böylesine anlamlı etkinliği organize eden Çiğli Belediye Başkan Utku Gümrükçüyü tebrik ederek “Biz misafirlerimize güzel bir ev sahipliği yaptık ve imkânlar ölçüsünde destek verdik. Verdikleri ve verecekleri anlamlı mesajlar ümit ederim ki duyulur ve gerekleri yerine getirilir. Bugün limanımızdan misafirlerimizi Belediye Başkanlarımızla, Liman başkanımızla yolcu ettik. Yolları açık olsun” dedi.

Ekip yolculuk süresince su dışında paketli gıda tüketmeyerek geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratacak. Güzergâh üzerindeki çeşitli il ve ilçelerde oluşturulacak kortejler Bear Sailing Yelken Takımına eşlik edecek.

Ekip daha sonra HOPAPORT’tan alkışlar eşliğinde uğurlandı.

ETKİNLİKLE İLGİLİ ÇİĞLİ’DEN BİLGİ VEREN BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: 'BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ'

İklim değişikliği konusunda toplumsal farkındalığı artıracak çalışmalara destek olmaya devam edeceğini vurgulayan Başkan Gümrükçü, şöyle konuştu:

'Yaşanan hızlı iklim değişikliği dünyamızın geleceği açısından risk teşkil ediyor. Bu soruna karşı ulusal ve uluslararası düzeyde iş birliği yapmalıyız. Göreve geldiğimiz günden bu yana Çiğli'de hayata geçirdiğimiz projeleri Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçildikten sonra ülkemizin tamamına yayma gayreti içerisindeyiz. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışını kazandığımız Bear Sailing Yelken Takımı ile gerçekleştirdiğimiz proje ortaklığı kapsamında Hopa'dan 'Gelecek için Yelken Açıyoruz' yolculuğuna çıktık. Bu yolculuk, toplumumuzun iklim değişikliği, geri dönüşüm, karbon emisyonunun azatlımı ve paketli gıda tüketimi konularındaki farkındalığını artıracaktır. Bu vesileyle Bear Sailing Yelken Takımına duyarlı hareketlerinden ötürü teşekkür ediyor, sıkıntısız bir yolculuk geçirmelerini diliyorum.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI