Vali Baydaş: Göreve başladığı günden bu yana 4 aylık sürecini değerlendirdi

Rize Valisi Sayın İhsan Selim Baydaş, göreve başladığı günden bu yana dört aylık süreç boyunca asayiş ve güvenlik konularıyla ilgili geniş bir değerlendirme yapmak üzere basın toplantısı düzenledi.

GÜNDEM 27.12.2023 09:29:00 328 0
Vali Baydaş: Göreve başladığı günden bu yana 4 aylık sürecini değerlendirdi

Valilik Ayder salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına; Emniyet Müdürü Murat Türesin, Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör ve Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Teğmen Alican Özbey de katıldı.

Vali Baydaş, toplantıda asayiş ve güvenlik konularında il genelinde gerçekleşen gelişmeleri ele alarak yapılan çalışmaların detaylı bir değerlendirmesini yaptı. Vatandaşın güvenliği ve genel refahı için yürütülen projeler, alınan tedbirler ve elde edilen başarılar hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Asayiş, Terör, KOM, Narkotik, Toplumsal ve Siber Suçlar olmak üzere ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında istatistik bilgiler verdi.

Vali Baydaş yaptığı açıklamada; özetle şunları söyledi

NARKOTİK SUÇLARLA İLGİLİ BİR İVME YAKALADIK

“İlimiz genelinde narkotik suçlarla ilgili bir ivme yakaladık. Hem emniyet hem de jandarma ekiplerimizle 401 operasyon gerçekleştirildi ve 365 şahsa şüpheli olarak işlem yapıldı. Bu işlemler 32 şüpheli adli makamlarca tutuklandı. Bu operasyonlarda; 444 kök hint keneviri, 2 kilo 113 gram kenevir tohumu, 27 kilo 513 gram esrar, 2 kilo 477 gram skunk, 1 kilo 966 gram menfetamin, 5 kilo 866 gram bonzai ve çeşitli miktarlarda sentetik ecza ele geçirilmiştir.

Bunlarla birlikte 542 şok uygulaması yapıldı. Bu uygulamalarda 26 aranan şahıs tespit edildi. Yukarda verdiğim rakamların bir kısmı şok uygulamalardaki yakalamalardır. Yine ilimizde okullarımızda uygulama yaptık. Hem bilgilendirme hem de uygulamalar gerçekleştirdik. Özelikle okul çevreleri ve okullarla ilgili aldığımız tedbirlerde okulun çevresindeki esnafları da dolaşarak okulu ve çevresini oradaki esnafa da emanet ettik. Bu kapsamda 118 denetim ve ziyaret yapıldı.

Hakkında hüküm bulunan ve yakalama emir bulunan kişilerin yakalanmasına yönelik emniyet ve jandarmamız yaptığı operasyonlarla hakkında hapis kararı olan 178 kişi yakalanarak cezaevine teslim edilmiştir.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Kaçakçılıkla iliği 183 operasyonda 223 kişiyle ilgili işlem yapıldı. 7 kişi tutuklanarak ceza evine teslim edildi. Göçmen kaçakçılığına yönelik operasyonlarda 69 düzensiz göçmen yakalandı. Bunun organizesinde görev alan 3 organizatör de tutuklanarak ceza evine teslim edildi.

TRAFİK DENETİMLERİMİZ ARA VERMEDEN SÜRÜYOR

Trafik denetimiyle ilgili şehrimizde genelinde 461 olaya müdahale edildi. 10 binlerce araç denetimden geçirildi. Burada 12 bin 980 trafik ceza işlemi uygulandı. 7 vatandaşımızın öldüğü 454 vatandaşımızın yaralandığı trafik kazalarına da müdahale edildi.

ŞÜPHELİLER CEZA EVİNE GÖNDERİLDİ

Asayişle ilgili il genelinde 2 bin 412 asayiş olayına müdahale edildi. Bunlarda 2 bin 19 şahsa işlem yapıldı. 64 şüphelide tutuklanarak ceza evine gönderildi.

EL BİRLİĞİYLE ŞEHRİMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

El birliği ile şehrimizin güvenli bir şehir olması için çalışıyoruz. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de sokaklarımızın ve evlerimizin huzurunu sağlamaya yönelik faaliyetler yapmaya devam ediyoruz. Özellikle uyuşturucu ve bağımlılıkla ilgili konuları konuşurken 2 cümleyi yan yana kullanıyorum; işin emniyet güçlerine taalluk eden tarafı bizim sert müdahale tarafımız ama bir yandan da sporla, kültürel faaliyetlerle, sanatsal aktivitelerle, eğitimle bunun zeminine dair mücadeleyi de devam ettiriyoruz. Uyuşturucuya ve bağımlılığa ulaşmadan engellemeye yönelik çalışmayı önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Şehrimizin huzurunu bozmaya yönelik kimseye fırsat vermeyeceğiz. Uyuşturucuyla ilgili kaynağını kurutmaya yönelik faaliyetlerimizden bir adım bile geri atmayacağız. Her türlü bilgi ve duyumu dikkatle ve titizlikle değerlendirdiğimizi ve bu konuyu ilimizin gündeminde çıkarmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bütün kolluk kuvvetlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 


1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI