USTAYA SAYGI VE METİN İSLAMOĞLU

Gazeteci Ömer Şan’dan gelen mesajda “Ve yaşam bir duayene daha yok” diyordu. Metin İslamoğlu, Rize ili ve ilçelerinde çok sayıda matbaanın ve gazetenin kuruluşunda yer almış ve Rize basınına büyük emekleri olmuş bir isimdir.

YAŞAM 6.07.2021 09:31:06 17 0
USTAYA SAYGI VE METİN İSLAMOĞLU

Cep telefonuma gelen mesaj ile yüreğime bir acı düşmüştü. Gazeteci Ömer Şandan gelen mesajda “Ve yaşam bir duayene daha yok” diyordu. Metin İslamoğlu, Rize ili ve ilçelerinde çok sayıda matbaanın ve gazetenin kuruluşunda yer almış ve Rize basınına büyük emekleri olmuş bir isimdir.

O BİZİM METİN AĞABEYİMİZDİ

Siyasette farklı mevkilerde olsak da bize çalım atmayı hiç düşünmemiş ve bize yol ışık olmuştur. Bir basın toplantısında, bir fotoğrafta onun önünde yer almakta haya ederdim. Cep telefonuma gelen mesaj ile yüreğime bir acı düşmüştü. Gazeteci Ömer Şan’dan gelen mesajda “ Ve yaşam bir duayene daha yol verdi. Rize gazete ve matbaacılığının usta ismi Yeni Viçe Gazetesi Sayfa Sekreteri Metin İslamoğlu’nu kaybettik” yazıyordu.

ELBET BİRGÜN BULUŞACAĞIZ BU BÖYLE YARIM KALMAYACAK

Metin İslamoğlu, bana hep yol gösterici, hatırlatıcı olmuştur. O vedasıyla yine öğreticiliğini yapıyor, ölümü ta yakından hatırlatıyordu. Bu yaz daha Kenan Yelkenci ağabeyin orda buluşmuş, hatıralara üzerine konuşmuştuk. Ama bana hiç hastalığından söz etmemişti. Yanımıza bir çocuk gelmiş Metin Abi “Torun geldi ben kaçar” demiş yanımdan ayrılmıştı. “Nasıl olsa buluşuruz” demiştim. Meğer o son görüşmemizdi. Rize üzerine yaptığım çalışmalara hep destek olmuştu. Rize’de seni anlamazlar aldırma derdi. Rize üzerine bulduğu belgeleri bana ulaştırırdı. Son olarak yazdığı şiirlerin yer aldığı şiir defterini getirmişti.

MATBAACILIĞIN PİRİ

Rize basın tarihinde onun özel bir yeri vardır. Özellikle 1960 sonrası kurulan başta Güneş Gazetesi, Rize Postası, Zümrüt Rize Gazetesi, Kaçkar’ın Sesi Gazetesi, Ardeşen’in Sesi, Uyanış gazeteleri olmak üzere çok sayıda gazetede, matbaada büyük emekleri vermiş, Rize merkezde, Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı’da birçok matbaa ve gazetenin kuruluşunda yer almıştır. 12 Eylül öncesinde ve sonrasında da çeşitli haber ajansları ile ulusal gazetelerin de muhabirlik, foto muhabirliği ve temsilciliğini üstlenmişti. Bir dönem Zümrüt Rize Gazetesi’nin imtiyaz sahipliğini yapmış, gazete ve matbaalarda mürettip, dizgi ve baskı ustalığı ile sayfa sekreterliği görevlerinde bulunmuştu.

HİZMETLERİ UNUTULMAZ

Son dönemde gazetecilik mesleğini fahri olarak yürüten Metin İslamoğlu, gazeteci Faik Bakoğlu’nun başkanı olduğu Rize Gazeteciler Derneği’nin de yapılanmasında yardımcı olarak, gazetenin Sayfa Sekreterliği görevini fahri ve temsili olarak yürütmekte olan İslamoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şubesi ile CHP’nin en eski üyeleri arasında yer alıyordu.

GENÇTİ, YÜREKLİYDİ, AĞABEYDİ

Evli ve 2’si kız, 3 çocuk sahibi olan Metin İslamoğlu kısa bir süre önce yakalandığı amansız hastalıkla mücadele ediyor ve tedavisini sürdürüyordu. Rahatsızlığı nedeniyle önceki hafta içerisinde kaldırıldığı RTEÜ Tıp Fakültesi Rize Araştırma Hastanesinde tedavisine devam edilen İslamoğlu, bütün müdahalelere karşın hayata gözlerini kapıyot, 24 Eylül 2012 Pazartesi günü aramızdan ayrılıyordu.

Resmi olarak 68 yaşındaydı ama benim gözümde çok gençti. Siyaseten ( beyhude zamanlarım ) ayrı düşerdik zaman zaman. Ama asla hiç küs olmadık. Birbirimizi hiç kırmadık. Onu hiç unutmayacağım. Nur içinde yatsın.

Ve bir Metin İslamoğlu şiirini sizlerle paylaşıyorum

Er geç bir ayrılık gelip girecek aramıza

Biliyorum ansızın, bir kuş gibi

Göç edeceksin

Biliyorum çökecek bu ayrılık içimize

Yere düşen bardak gibi parçalanacaksın

Ve bir daha geri dönmemek sizin

Göç edeceksin

Not : Yazıda bilgilerinden faydalandığım Ömer Şan’a teşekkür ederim

Fatih Sultan KAR / İST


Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı