ULUSLARARASI ÇALIŞTAY’A EV SAHİPLİĞİ YAPTI

AÇÜ’de Uluslararası Çalıştay: “Kafkasya Bölgesinde Dendrokronoloji, En Son Teknoloji ve Geleceğe Yönelik Beklentiler”

KULTUR-SANAT 16.09.2023 13:00:03 290 0
ULUSLARARASI ÇALIŞTAY’A EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Almanya Justus Liebig Üniversitesi birlikteliğinde “Dendrokronoloji; En Son Teknoloji ve Geleceğe Yönelik Beklentiler” konulu uluslararası çalıştay gerçekleştirildi.

ANG Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hayal Akyıldırım Beğen’ in koordinesinde çevrim içi düzenlenen program Almanya Justus Liebig Üniversitesinden Prof. Lea Schneider’in açılış konuşmasıyla başladı.

Çalıştayda; “Artvin ilinde Doğu kayınının (Fagus orientalis) radyal büyümesine iklim değişkenliğinin etkisi” (Prof. Mehmet Doğan, Ege Üniversitesi), “Porsuk ağacının (Taxus baccata) ağaç halkaları kullanılarak Kafkasya'da son birkaç yüz yılda iklim değişikliğinin yeniden inşası” (Revaz Kvaratskhelia, Gürcistan ILIA State Üniversitesi), “Dendrokronoloji yoluyla eski ve olgun ormanlarda biyokütle birikimi ve dinamikleri” Prof. Dario Martin –Benito, Madrid INIA-CIFOR Araştırma Merkezi İspanya) “Mavi yoğunluk, Küçük Kafkasya'nın sıcaklık geçmişini ortaya koyuyor” (Rupesh Dhyani Justus-Liebig Üniversitesi Almanya) adlı sunumlara yer verildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim üyelerinin de katıldığı program, sunumların devamında soru cevap ve ortak tartışma bölümü ile tamamlandı.

Konuklar program sonrasında ANG Botanik Bahçesini gezme imkânı buldu.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI