Türkiye’nin ilk otizmli resim iş öğretmeni diplomasını aldı

Türkiye’nin ilk otizmli resim iş öğretmeni Yusuf Usta, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamlayarak diplomasını rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın elinden aldı. Anne Mukaddes Usta “Hiçbir şey olmaz denilen çocuk bug

SAĞLIK 23.10.2023 09:36:46 629 0
Türkiye’nin ilk otizmli resim iş öğretmeni diplomasını aldı
HABER:ARZU ERBAŞ

3 yaşında otizm teşhisi konulan ve ailesinin destekleri ile yetenekleri keşfedilerek yönlendirilen Yusuf Usta 2019 yılında kazandığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Türkiye’nin ilk otizmli resim iş öğretmeni Yusuf Usta, diplomasını rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın elinden aldı. Annesi Mukaddes ve babası Resul Usta ile birlikte rektör Yılmaz’ı ziyaret ederek yaptığı resmi hediye eden Yusuf Usta “Ben 2019 yılında üniversiteye başladım. Öğretmenlerimle arkadaşlarımla çok güzel bir zaman geçirdim. Mezun oldum. Şimdi özel çocuklara öğretmenlik yapmak istiyorum” dedi.

‘O, HAYALLERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÖZENLE ÇALIŞIYOR’

Yusuf Usta’ya diplomasını veren rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz “Bugün, en özel öğrencimiz Yusuf, Resim-İş öğretmenliği lisans derecesini alarak mezun oldu. Şimdi O bir öğretmen adayı. Yüzme yeteneği gibi birçok yeteneğe sahip olup, Olimpik bir yüzme havuzunda kesintisiz olarak 2500 metre yüzebiliyor (50 metrede 50 tur). Buna karşılık, ben aralıklarla sadece 4 tur yüzebiliyordum. Yusuf muhteşem resimler yapıyor ve olağanüstü bir belleğe sahip. O, hayallerini gerçeğe dönüştürmek için özenle çalışıyor. Ayrıca, son 4 yıldır bir işte de çalışıyor. Yusuf’un eğitimine olan bağlılığı ve sadakati gerçekten ilham verici. Hem yüzmede hem de sanatta elde ettiği başarılar, azmine ve çalışkanlığına dair bir kanıttır. Gelecekte bir öğretmen olma hedefiyle, kesinlikle aynı derecede heves ve kararlılıkla gelecekteki öğrencilerine yaklaşacaktır. Yusuf’un öğretmen olarak geleceği, öğrencilerinin yaşamlarına olumlu bir etki yapma konusunda sayısız fırsatlarla dolu olacaktır. Bu özel yeteneğe ve bu başarıya ulaşmasında en büyük destekçisi ailesine içtenlikle teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR ŞEY OLMAZ DENİLEN ÇOCUK BUGÜN BİR ÖĞRETMEN

Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği(ROMED) Başkanı’da olan anne Mukaddes Usta 3 yaşında otizm teşhisi konulmasının ardından Yusuf’u geleceğe hazırladığını söyleyerek “3 yaşında tanı konulduğun da ‘Özel eğitim aldırın ve böyle kabullenin’ denilmişti. Biz bunu kabullenmedik. Alanına uygun, kendine uygun eğitimlerle şekillendirdik. Üniversite sınavlarına katılarak başarı gösterdi. Özel yetenek sınavından geçerek, engelli tercihleriyle devam etti ve 4 yıllık eğitimini tamamladı. Otizmli ilk resim işi öğretmeni oldu. Resim iş öğretmenliğinde başka otizmli öğrenci ya da öğretmen yok. Hiçbir şey olmaz denilen çocuk bugün bir öğretmen. 4 yıllık üniversite bitirip bağımsız yaşamayı öğrenerek hayata tutundu ve kendi hayatını idame ettiriyor. Onlara şans verelim, eğitim verelim. Biz de onların yanında olalım, balık vermek değil de balık tutmayı öğretelim ki kendi hayatlarını bağımsız yaşasınlar” dedi.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI