TÜRKİYE’NİN EN ZORLU REKORUNU KIRMAK İÇİN YOLA ÇIKTI

Başak Mireli, Türkiye’nin en zorlu rekoru olan ‘Türkiye Turu Rekoru ‘nu yelken gücü ile tek başına hiç durmadan kırmak için Hopa’dan yola çıktı.

YAŞAM 30.05.2022 10:59:18 191 0
TÜRKİYE’NİN EN ZORLU REKORUNU KIRMAK İÇİN YOLA ÇIKTI

Mireli, Hopa - İskenderun arasındaki 1500 millik rotayı tek başına tamamlayan ilk kadın yelkenci olacak.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa - İskenderun arasındaki 4 denizimizi kapsayan ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Turu Rekor denemesi denizlerimize dair farkındalık yaratmayı ve açık deniz yelkenciliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Mireli, İlker Elektronik sponsorluğunda Hopa ile İskenderun arasındaki 1500 millik rotayı yelken gücü ile tek başına, hiç durmadan tamamlayarak Türkiye Turu Rekoru ’nu elde etmeyi hedefliyor. Rekor itibarıyla denemesine başlayan sporcu, turun sonunda rotayı tamamlayan ilk kadın yelkenci ünvanına sahip olacak.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopalılar ve Basın mensupları tarafından Hopa Limanı’ndan uğurlanan Mireli, Hatay - İskenderun Limanı’nda son bulacak rekor denemesinde; kıyılara yaklaşık 1 millik mesafede Yelken Federasyonu tarafından belirlenen Sinop - İnceburun, Datça Knidos ve Kıbrıs - Zafer Adaları kapılarından geçilecek. Mireli’ye, İstanbul ve Çanakkale Boğazı seyirlerinde Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti ekipleri destek verecek. Seyrin tamamı Yelken Federasyonu ve ilgi duyanlar tarafından “share.garmin.com/İstanbul” adresinden uydu bağlantısı ile anlık olarak takip edilebilecek.

Dünya Denizleri için Tasarlanan “İstanbul Teknesi” Türkiye Denizlerinde

Hollanda’lı Van de Stadt tasarım ofisi tarafından çizilen ve Avustralya’da el işçiliği ile çelikten üretilen İstanbul teknesi, Başak Mireli’ye bu zorlu yolculukta eşlik edecek. Açık denizler için özel olarak tasarlanmış tekne, tuzlu suyu içme suyuna çevirebilen güneş enerjisi ile günlerce limana yanaşmadan kendi kendine yetebilen ve elektronik donanımı ile her türlü seyir güvenliğini sağlayabilme özelliklerine sahip..

Denizde Öğrenecek Çok Şey Var

Başak Mireli denize açılmadan önce Hopaport’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Türkiye Turu Rekoru” denemesi öncesindeki hazırlık sürecinde ve rekor denemesi boyunca deniz ile toplum arasındaki çok yönlü ilişkinin altını çizmeye çalışan ve daha çok kadınımızın denizde olmasının önemini vurgulamaya çalışıyorum” dedi. Mireli için denizde tek başına olmak bir özgürlük meselesi. Mireli, “Denizde tek başına olmayı, yalnız seyri seviyorum. Çünkü denizden öğrenecek çok şey var. Tek başına seyretmek sınırlarınızı zorluyor. Karada her zaman vaz geçme şansınız var. Ancak denizde karşınıza çıkan problemlerle baş etmek zorundasınız. Denizde tek başıma olmak en iyi beni ortaya çıkarıyor” şeklinde tanımlıyor.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de 2022 yılında Hopaport olarak üçüncü rekor denemesi başlangıç noktası olduklarını ifade ederek “Biz bundan büyük memnuniyet duyduk ve duyuyoruz. Bundan sonra da yapılacak bu tür etkinliklere

seve seve ev sahipliği yapmak isteriz. Sayın Mireli ve eşi ile 2 gündür birlikteyiz. Kendilerini tanımaktan büyük memnuniyet duydum. Sayın Mireli’yi de bir kadın olarak böylesine zorlu bir mücadeleye tek başına cesaret etmesinden dolayı kutluyor, rekor denemesinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye Yelken Federasyonu temsilcisi tarafından Hopaport ana mendirek çıkışına kadar Mireli’ye eşlik etti ve burada teknenin motorunu mühürleyerek Karadeniz’in engin sularına yolcu etti.

Başak Mireli Kimdir?

Fenerbahçe Yelken Kulübü’nde yelken sporuna başlayan Türkiye’nin tek solo kadın yelken sporcusu Başak Mireli, uzun yıllar İstanbul Yelken Kulübü sporcusu olarak yat kategorisinde yarıştı. Haziran 2022’de Türkiye Turu Rekoru denemesini tamamladıktan sonra eşi Ömer Öcel ile çıkacağı dünya turunun ilk ayağında, Aralık 2022’de solo Atlantik geçişini yaparak, tek başına okyanus geçen ilk Türk kadın denizci olmayı da hedefliyor.

Destekleyen Kurumlar

Başak Mireli - Yelkenle Solo Türkiye Turu Rekoru denemesi İlker Elektronik, Gökova Ören Marina, Setur Marinaları tarafından desteklenmektedir. İletişim Danışmanlığı ve Halkla İlişkiler desteği TIME Public Relations (TimePR), medya iletişimi desteği Naviga Magazin tarafından sunulan proje; insanlığın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulması için çalışan WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve cinsiyet dengeli bir iş yaşamı için faaliyetler gösteren PWN İstanbul (Profesyonel İş Kadınları Derneği) tarafından da desteklenmektedir.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI