Türkiye’nin en büyüklerinden; 4’üncü proje Rize’de yapılıyor

Türkiye’nin prestij projeleri arasında yer alan, derinlik ve kapasite açısından Türkiye’nin en büyük 4’üncü liman projesi olan İyidere Lojistik Limanında dolgu işleminin yüzde 50’si tamamlandı.

YÖREDEN HABER 18.08.2023 09:33:38 117 0
Türkiye’nin en büyüklerinden; 4’üncü proje Rize’de yapılıyor
HABER:ARZU ERBAŞ
Rize’nin İyidere içesinde yapımı devam eden İyidere Lojistik Liman Projesi için dolgu çalışmalarının yüzde 50’si tamamlandı. Yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin ton konteyner taşımacılığıyla bölge ve ülke ticaretine yılda 200 milyon dolar, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlayacağı açıklanan proje için deniz dolgusu ile 700 bin metrekarelik alan kazanılacak. 20 milyon ton dolgu ile yapılması planlanan Lojistik Merkezinde yüzde 50si tamamlanan dolguyla 350 bin metre karelik alan ortaya çıkarıldı.
‘SÜRECİ YİNE SÜRATLE TAMAMLAYACAĞIZ’
Rize Valisi İhsan Selim Baydaş Lojistik liman projesi inşaat sahasını inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Vali Baydaş “Bu proje sadece ilçemizi, ilimizi ilgilendiren bir proje değil. Bu Türkiye'nin en önemli prestij projelerinden bir tanesi. Mersin, Çandarlı, Filyos limanından sonra 4. büyük liman olacak. Liman derinliği, liman kapasitesi itibariyle Türkiye'nin 4. büyük limanından bahsediyoruz. Şehrimizin, bölgemizin ticaret ve liman yönüyle çehresini değiştirecek bir projeden bahsediyoruz. Hızlı bir ilerleme ile bugün gelinen noktayı memnuniyetle müşahede ettik. Süreci yine süratle tamamlayacağız ve burayı şehrimizin, ülkemizin ekonomisine fayda sağlayan bir yer haline geldiğini hep beraber göreceğiz. Gündeme geldiği günden itibaren bize heyecan veren bu projenin bittiğinde buranın güzelliklerini, şehrimiz, bölgemiz, ülkemiz hep birlikte yaşayacaktır” dedi

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI