Türkiye'nin bu tür projelere çok ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Rize Belediyesinin çay çöpünden üretilen mangal kömürü ve gübre projesinin örnek bir proje olduğunu ifade ederek “Türkiye'nin bu tür projelere çok ihtiyacı var” dedi.

GÜNDEM 10.09.2023 11:14:26 155 0
Türkiye
HABER:ARZU ERBAŞ
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bir dizi temas ve ziyaretler için geldiği Rize’de ‘Rize İş Dünyası Buluşması’ toplantısına katıldı. Yılmaz burada yaptığı konuşmada Rize Belediyesinin ‘Çay Çöpünden Mangal Kömürü ‘projesinden övgüyle bahsederek yeşil ve dijital dönüşüm örneklerini Rize'de görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Cevdet Yılmaz “Yine Rize Belediyesi'nin en çok takdir ettiğim projelerden biri de çay çöpünden mangal kömürü üretmek, aynı zamanda da gübre üretmek. Bu da bize katma değerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Geçmişte ‘Bu çöplerden nasıl kurtuluruz’ diye düşünürken şimdi bir ham maddeye, girdiye dönüşmüş durumda. Buna biz döngüsel ekonomi diyoruz. Bir sektörün atılma formunda olan ürünlerini başka sektörün girdisine dönüştürmek, döngüsel ekonomi dediğimiz bu. Bir taraftan çevreyi korumuş oluyorsunuz, bir taraftan da girdi maliyetlerini düşürüp daha rekabetçi bir ekonomik yapı oluşturuyorsunuz. Türkiye'nin işte bu tür projelere çok ihtiyacı var. Yeşil ve dijital dönüşüm diyoruz, onun örneklerini Rize'de görmekten büyük bir mutluluk duydum. Bu tür projelerin sayısını İnşallah çok daha arttırırız” dedi.

‘ÖRNEK BİR ÇALIŞMA OLMUŞ’
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kentsel dönüşümle yenilenen belediye bloklarının da örek bir proje olduğunu ifade ederek “Merkezde yapılan ticari alanı belediye başkanımız gösterdi. Gerçekten çok örnek bir çalışma olmuş. Yayalaştırılmış bir alanda ofis binaları altında ticari işletmelerle açık AVM bir yapılanma oluşturulmuş. İnşallah örnek olur, başka illerimizde de böyle projeler görürüz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI