Tarihçi Rıdvan Şükür, Kayseri Bez fabrikasının kitabını yazdı

Tarihçi Şükür, yeni yayınlanan kitabında; Sümerbank tarafından Kayseri’de kurulan 1935 yılında üretime başlayan pamuklu bez fabrikasının üretim tarihini ele aldı.

EDEBİYAT 9.05.2023 09:44:32 724 0
Tarihçi Rıdvan Şükür,  Kayseri Bez fabrikasının kitabını yazdı

25 Mart 1934 tarihinde temeli atılan Kayseri Bez fabrikasının 16 Eylül 1935 tarihinde işletmeye açıldığını söyleyen Şükür, Sümerbank'ın kurduğu bu ilk fabrikada dokunan halk tipi bezleri gayet uygun bir bedel karşılığında halkın alabilmesinin sağlandığını ifade etti. 

Kayseri Bez Fabrikasının halk tipi ucuz pamuklu bez üretmek için devlet tarafından yapılmış ilk tesis olduğunu söyleyen Şükür, bu fabrika ile Anadolu topraklarında kendi yetiştirdiğimiz pamuktan ülkenin ihtiyacı olan pamuklu bezleri kimseye muhtaç kendi emeğimizle her yıl milyonlarca metre ürettiğimizi belirtti.     

Kitabın yazarı Şükür, Halk tipi ucuz pamuklu bez üreten bu fabrikanın üretimi sayesinde 20 milyon vatandaşın giyinmesi için her yıl yabancılara ödenen milyonlarca liranın ülke içinde kalmasının sağlandığını dile getirdi.   

Birinci beş yıllık sanayi planına göre kurulan bu tesisin genç Cumhuriyetin endüstrileşme planının en önemli, modern eserlerinden birisi olduğunu söyleyen Şükür, çok kısa zamanda bitirilen fabrikanın yıllara göre ülke için ekonomik anlamda büyük bir ilerleme olduğunu belirtti. 


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI