Tarihçi Rıdvan Şükür, BEDFORD Kamyon fabrikasının tarihini yazdı

Tarihçi Rıdvan Şükür, 1963 yılında 4 milyon TL sermaye ile kurulan, 1994 yılında kapanan otuz yıl üretim yapan GENOTO - BEDFORD kamyon fabrikasının başından sonuna tarihini yazdı.

GÜNDEM 13.10.2023 13:15:43 688 0
Tarihçi Rıdvan Şükür, BEDFORD Kamyon fabrikasının tarihini yazdı

Kamyon fabrikası 1963 yılında, General Motor’un otomotiv ürünlerinden kamyon çeşitlerini üretmek üzere İstanbul Erenköy’de faaliyete geçmişti. 

İstanbul’da Kuruluşunu ve montaj hatlarını tamamlayan fabrika, İlk olarak 1965 yılında İngiliz menşeili BEDFORD kamyonlarının montajını 160.000 m2 alan üzerinde gerçekleştirip satışa sunmuştu.  

Üretilen bu kamyonların şoför kabini, şasi ve radyatörlerinin tamamı fabrika içinde bulunan atölyelerde imal edilmişti.   

GENOTO,  1970’lerde ürettiği kamyonu meydana getiren parçaların yüzde 35'ini kendi bünyesinde imal ederken, yüzde 45'ini de yerli yan sanayiden temin ederek ülkemizde yan sanayinin gelişmesine büyük katkılarda bulunmuştu. Otomotiv yan sanayi parçalarının kalitesinin yükselmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynamıştı. 

1977-78 yıllarında kamyon üretiminde en yüksek noktaya erişen GENOTO, Türkiye kamyon ihtiyacının yüzde 23'ünü karşılar duruma gelmişti. 

Yapılan kamyon üretime paralel olarak yurt çapında kuvvetli bir pazarlama, (bayilik) teşkilatı kurulmuş, Servis ve Yedek Parça organizasyonunun yaygınlığı sayesinde BEDFORD kamyonlar müşterilerin aradığı güvenilir bir vasıta olmuştur. 

30 binin üzerinde kamyon üretimi gerçekleştirmiş olan GENOTO, Türk Otomotiv sanayisinin temel taşlarından birisi olmuştur.   


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI