SÖNMEZ YIKILMAZ KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKEN DEV BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

ONUN HİKÂYESİ RİZE ANZER’DE BAŞLADI.TÜRK SİNEMASININ YERLİ RAMBOSU SÖNMEZ YIKILMAZ.KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKEN DEV BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

İNSAN 21.09.2021 09:48:26 449 0
SÖNMEZ YIKILMAZ KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKEN DEV BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

Sönmez Yıkılmaz’ın hayat hikâyesi 1945 yılında Rize Anzer’de başladı. Aslında onun hikâyesi Türk Sineması’nın Yeşilçam’ın hikayesidir. Kendisini söz verdiği halde sinemaya göndermeyen babasına kızar ve soluğu İstanbul’da alır. Önce Küçük Mustafa Paşa’ya, sonra Rizelilerin ikamet ettiği Kasımpaşa’ya geçer. Orada dönemin ünlü kabadayısı Dede Sultan namıyla Sultan Demircan’la tanışır. Bir halter dergisinin düzenlediği yarışmada 3. Türkiye Erkek Güzeli seçilir.
SİNEMAMIZIN YERLİ RAMBOSU
Yönetmenlerin dikkatini çekebilmek için yaz-kış her gün Galatasaray – Taksim arasındaki yolu, üzerinde atlet, kafasında bir kovboy şapkası, ayağında botlar yürür. Bu uğurda hamallık, ırgatlık, kameraman asistanlığı dâhil her işi yapar. 1967’de Malkoçoğlu filmine çağırırlar. Büyük bir rol bekliyordur, fakat figüran olarak oynar. Yılmaz Güney, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Tanju Korel, Kadir İnanır, Yılmaz Köksal, Tamer Yiğit,Tarık Akan, Şener Şen, Kemal Sunal başta olmak üzere popüler olan bütün jönlerle kamera karşısına geçti. Yüzlerce filmde yer aldı. Manisa Tarzanı, Silaha Yeminliydim, Türk Rambosu, Rockçı Kekolor, Killing Ölüm Saçıyor isimli filmlerde başrol oynadı. Doğduğu topraklarının adını taşıyan Anzer Film Şirketi’nin sahibidir.
CENNET VADİNİN SESSİZ CIĞLIĞI’NE KULAK VERİN
Sinemeye büyük katkıları olan Sönmez Yıkılmaz doğaya verilen zararlara, küresel ısınmaya ve ülkemizin kültürel zenginliklerine dikkat çekmek gayesiyle Cennet Vadinin Sessiz Çığlığı adı altında yeni bir çalışmanın söz düzenlemeleriyle uğraşıyor. Belgesel Drama tarzında hazırladığı çalışmada küresel ısınma, Hesler, çevreye verilen zararlar anlatılırken, ülkemizdeki kültürel zenginliğe vurgu yapan Yıkılmaz ile Cennet Vadinin Sessiz Çığlığı isimli belgeseli ve hayat hikayesi üzerine söyleşi yaptık.

Fatih Sultan KAR /İST


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI