Şentürk, İlimizin nitelikli mesleki özel eğitim hizmetlerini sunabileceği, bir eğitim ortamına ihtiyacı var.

Şentürk, Rize'mizde ise 2013 yılından beri özel gereksinimli çocuklarımızın devam ettiği bir Özel Eğitim Meslek Okuluna sahiptir.

SAĞLIK 21.07.2022 09:38:12 128 0
Şentürk,  İlimizin nitelikli mesleki özel eğitim hizmetlerini sunabileceği, bir eğitim ortamına ihtiyacı var.

Özel Eğitim Çalışanları ve Eğitim Derneği Başkanı Özel Eğitim Uzmanı Feyyaz ŞENTÜRK, ilimizde özel eğitim alanında acil ihtiyaç olarak yürütülmesi gereken çalışmalara yönelik açıklamalarda bulundu.

Özel Eğitim Uzmanı Feyyaz ŞENTÜRK, özel eğitimin genel eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak; ‘Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda mesleki eğitimin yaygınlaştırılması konusunda yoğun mesai harcamakta,üstelik bunu sadece normal bireyler için değil özel eğitim öğrencileri için de elzem görmektedir. Özel eğitim alanında çalışan uzmanlar olarak vurgusunu yaptığımız temel konulardan biri de istihdama dayalı mesleki özel eğitim hizmetleridir. Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı itibarı ile tüm illerde Özel Eğitim Meslek Okullarının açılmasını ve erişim sorunlarının ortadan kaldırılmasını amaçlamıştır.'dedi.

Şentürk, '2022 yılı itibarıyla 81 ilimizde özel eğitim meslek okulları bulunmaktadır. Rizemiz ise 2013 yılından beri özel gereksinimli çocuklarımızın devam ettiği bir Özel Eğitim Meslek Okuluna sahiptir. Ülkemizdeki birçok ilden daha önce bu imkanın özel gereksinimli çocuklarımızın hizmetine sunulması, ilimizde özel eğitim hizmetlerinin çeşitliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Lakin ne yazık ki ilimizin özel gereksinimli çocuklarına mesleki eğitim vermeye çalışan bu okulumuz fiziki şartlar açısından mesleki özel eğitim hizmetlerinin sunulması ve erişim yönünden yetersiz durumda.Paylaşımlı bir binada hizmetlerini sürdürmekte olan okul, fiziki yetersizlikler ve uygunsuzluklar nedeniyle özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği atölyeler ve eğitim ortamına sahip olamamaktadır. Çok katlı ve asansörsüz yapısı ise fiziksel yetersizliklere sahip özel gereksinimli çocuklarımızın eğitim ortamlarına erişimini engellemektedir. Tüm bu fiziksel yetersizliklere rağmen öğrencilerin ihtiyaç duydukları eğitim süreçlerini onlara sunmaya çalışan eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin bulunduğu bu eğitim kurumumuzun, nitelikli mesleki özel eğitim hizmetlerini sunabileceği, bir eğitim ortamına ihtiyacı var. Rizemizin hayırseverleri ve Milli Eğitim yöneticileri el birliğiyle özel gereksinimli çocuklarımızın nitelikli eğitim almalarına engel teşkil eden bu sorunu da çözeceklerdir. Ve bu sorunu ortadan kaldıran tüm paydaşlar hayırla yad edileceklerdir.’ diye belirtti.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI