RTEÜ’de 2. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Düzenlendi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (RTEÜBAT) tarafından düzenlenen ‘’ Kalp ve Damar Hastalıkları’’ konulu 2. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi 6-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında üniversitenin K

YÖREDEN HABER 9.05.2016 20:08:13 134 0
RTEÜ’de 2. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi Düzenlendi
Kalp ve Damar Hastalıkları temasıyla düzenlenen kongreye 36 farklı tıp fakültesinden yaklaşık 600 Tıp öğrencisi ve birçok akademisyen katıldı.
Açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımcılara teşekkür etti. Tıbbın herhangi bir meslek olmadığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: 'Allah'ın yarattığı en üstün varlık insana hizmet eden ve en zor anında insanın yanında olan bir meslektir. Yine bizler kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına da yapmamak gerektiğini kabul eden bir anlayışın temsilcileriyiz. Dolayısıyla da genç hekim adaylarının bu anlayışlarla hareket etmeleri, mesleklerini icra ederken sabırlı ve merhametli olmaları, insanı sevmeleri gerekmektedir.' dedi.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem ALGÜN ise mesleklerinin iyi ve kötü tarafları bulunduğunu belirterek, 'En iyi tarafı ilgi alanı. Herhangi birisi doktor olduğunuzu öğrendiği zaman sizi kullanmaya çalışıyor, kötü tarafı da bu. Hekimlik, bilgiye dayalı bir meslek. Bilgiye ulaşmak günümüzde çok kolay.' İfadelerini kullandı.
Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin DURSUN, herkesin mutlu olacağı bir kongrenin gerçekleştirileceğine inandığını söyledi.
Kongre Düzenleme Kurulu adına bir konuşma yapan Kongre Başkanı Hacer Büşra GÜNTAY ise bu yıl ikincisini düzenlemiş olmaktan mutluluk duydukları kongreye Türkiye’nin dört bir tarafından ilgi gösterildiğini ifade ederek programa katılan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, kongreye destek verenlere plaket takdim edildi.
Çeşitli hastalıklarla ilgili uzman doktorların sunumlar yaptığı kongrenin bilimsel programı, Türkiye’nin en önemli kardiyoloji ve kalp damar kuruluşları Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği, Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ve Türk Kardiyoloji Derneği tarafından desteklendi. Ülkemizin saygın kardiyologları, kalp damar cerrahları ve hekimlerinden oluşan 15 kişilik konuk akademisyen grubu kongrede alanlarıyla ilgili kapsamlı bilgiler verdi.  6 oturum, 1 karşıt görüş oturumu, 1 söyleşi ve 14 çalıştayın, onlarca serbest bildirinin, öğrencilerle akademisyenlerin tartışmalara girdiği bir bilimsel programın sonunda katılımcılar Rize'mizin değerlerinin sergilendiği bir “Rize Köşesi” ni gezerek inceledi.

Program,  Ayder Yaylası’na düzenlenen gezi ile sona erdi.
Bu arada, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu, üniversitemizin ve ilimizin de desteğini alarak 1. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi’ni 15-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında 28 farklı tıp fakültesinden 505 tıp öğrencisinin katılımıyla başarıyla gerçekleştirmişti.


    

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI