RTEÜ ile Rize, tıp kampına dönüşüyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi son 1 yılda ev sahipliği yaptığı tıp organizasyonları ile alanlarında uzman doktorları kente getirerek Rize’yi tıp kampına dönüştürüyor.

SAĞLIK 19.09.2023 13:06:15 691 0
RTEÜ ile Rize, tıp kampına dönüşüyor
HABER:ARZU ERBAŞ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi son dönemde önemli tıp organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın rektör olarak atanmasından sonra birçok önemli tıp derneği eğitim toplantılarında Rize’yi tercih ediyor. 2018 yılında dünyada 'Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk' arasına giren Gastroenteroloji Uzmanı Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, üyesi olduğu derneklerin RTEÜ iş birliğinde ulusal ve uluslararası toplantılarını Rize’de yapmasına olanak sağlıyor. Son 1 yılda yapılan tıp organizasyonları ile alanlarında uzman doktorlar kente getirilerek Rize tıp kampına dönüştürülüyor.
SON 5 AYDA ALANLARINDA UZMAN ONLARCA DOKTOR RİZEDE BULUŞTU

RTEÜ, Hepatoloji Eğitim ve Araştırma Derneği ile 16-18 Eylül 2022 yaptığı 2. Gastro-Endokrin Zirvesi’sinin ardından 5-7 Mayıs’ta Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi’n, gerçekleştirdi. Üniversite 11 Mayıs’ta Anti-Kanser İlaç Geliştirme ve İnovatif Kanser Tedavilerinin konuşulduğu kanser çalıştayından sonra 11 Haziran’da, Türk Cerrahi Derneği ile ortak düzenlediği toplantıda meme kanseri uzmanlarını bir araya getirdi. Mayıs ayında, RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte Türkiye'de sadece 5 hastanede bulunan karaciğerin fonksiyonlarını ileri teknoloji kullanarak ölçen Fibroscan cihaz için Katar’dan gelen alanlarında uzman doktorlara eğitim verildi. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi ve Tiflis Tıp Akademisinden gelen 21 öğrenci, acil tıp, kardiyoloji, kadın doğum, göz vb. alanında 07-25 Ağustos tarihleri arasında Eğitim ve Araştırma Hastanesinde stajlarını tamamladı. 1-3 Eylül’de Karadeniz Gastro-Endokrin Buluşmasının hemen ardından 15-17 Eylül’de yine RTEÜ’nün ev sahipliğinde Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından “TGD Okulları Rize Akademisi Gelişim: A’dan Z’ye Endoskopik Ultrasonografi (EUS)” toplantısı gerçekleştirildi. Kısa bir süre önce hastaneye kazandırılan ileri tanı yöntemleri arasında yer alan Endoskopik Ultrasonografi cihazı ile bu alanda uzman birçok üniversiteden en deneyimli hocalar, hastalara işlemler yaparken canlı yayın aracılığıyla uzman hekim konseyi şeklinde vakayı tartışarak teşhis koydular. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bu organizasyonu da başarı ile sonuçlandırırken şimdi 6-7 Ekim’de Türk İmmünoloji Derneği ile ortaklaşa yapacağı eğitim toplantısına hazırlanıyor. Yapılan planlamalar doğrultusunda ise Mayıs 2024’te Ulusal Hepatoloji Kongresi’de Rize’de yapılacak. Bugüne kadar büyükşehirlerde gerçekleştirilen ve yurt dışından ünlü hekimlerin katıldığı kongrede rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın girişimleri sayesinde Rize’de gerçekleşecek.

TÜRKİYE'NİN EN DENEYİMLİ HOCALARI ENDOSKOPİK ULTRASONOGRAFİ CİHAZI İLE ÇALIŞTI

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz organizasyonların başarı ile sonuçlandığını ifade ederek “Üniversitemiz Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “TGD Okulları Rize Akademisi Gelişim: A’dan Z’ye Endoskopik Ultrasonografi (EUS)” etkinliğini de başarı ile sonuçlandırdık. Türkiye'nin en deneyimli hocaları Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeydi. İleri tanı yöntemleri arasında yer alan Endoskopik Ultrasonografi cihazını kısa süre önce hastanemize kazandırmıştık. Artık hastalarımıza daha nitelikli bir hizmeti sunabiliyor olacağız. Bu alanda yetenekleri ve bilgileriyle öne çıkan çok sayıda üniversiteden ülkemizin en deneyimli hocaları, hastalarımıza işlemler yaparken canlı yayın aracılığıyla uzman hekim konseyi şeklinde vakayı tartıştılar. Bu sayede hem alanında uzman hekimlerin yapmış olduğu tartışmaları takip edebiliyor, gerektiğinde farklı bakış açılarından da faydalanabiliyoruz. Üyesi olmaktan onur duyduğum Türk Gastroenteroloji Derneği’ne bu eğitim faaliyetine koşulsuz desteği nedeniyle şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TÜRK İMMÜNOLOJİ DERNEĞİ’NDEN RİZE’DE EĞİTİM TOPLANTISI

RTEÜ’nün ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparak adını duyurmaya devam edeceğini belirten Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Türk İmmünoloji Derneği’nin 6-7 Ekim’de Rize’de eğitim toplantısı yapacağını duyurdu. Rektör Yılmaz “Türk İmmünoloji Derneği, immünoloji eğitiminin yaygınlaşması amacıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliği ile eğitim toplantısı düzenleyecektir. Bilimsel alanda vazgeçilmez bir yer tutan Temel İmmünoloji konularının ağırlıklı olarak tartışılacağı bu toplantının bilimsel ve sosyal aktiviteleri ile doyurucu olacağına inanmaktayız. Bağışıklık sistemi (immün sistem) vücudun hastalıklara ve zararlı mikroorganizmalara karşı doğal olarak sahip olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu sistem, vücudu enfeksiyonlardan, hastalıklardan ve kanserden korur. Konağın hayatta kalması sağlam ve işlevlerini eksiksiz yerine getiren etkili bir bağışıklık sistemine bağlıdır. Bu bağlamda immünoloji bilimi biyolojik olaylar ve tıptaki her disiplin ile yakından ilgilidir. Hastalıklara uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için bağışıklık sisteminde yer alan mekanizmaların çok iyi anlaşılması gereklidir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI