RİZESPOR BAŞKA HESABI OLANLARDAN UZAK TUTULMALI

*Sanal medya, yoktu. Rizespor bir yerlere bazı imkânlara ulaşmak için basamak olarak kullanılmazdı. *Ruh vardı, azım vardı. İşte Rizespor’da eksik olan bu: Anzerli Kemal ruhu; Rizespor ruhu

SPOR 19.06.2022 12:50:38 289 0
RİZESPOR BAŞKA HESABI OLANLARDAN UZAK TUTULMALI
Fatih Sultan KAR
1968 yılında profesyonelliğe geçen Rizespor’da elli dört yıllık süreç içinde yüzlerce yönetici görev yaptı. Çok isimler geldi, geçti. Ama bazıları gönüllerde yüreklerde iz bıraktı…
EY RUH NERDESİN?
Profesyonel Rizespor’un ilk Başkanı Bahattin Coşkun beş yıl süre ile görev yaparken dört ayrı kongre yaşadı. Yönetim Kurullarında şu isimler görev yaptı: İsmail Ömeroğlu, Metin Akmehmet, Mehmet Ali Mataracı, Mustafa Özkan, Muharrem Kürkçü, Dündar Akdeniz, Murat Kumbasar, Sebahattin Ulaş, Musa Dal, Oktay Özkan, İrfan Bilgin, Ahmet Muş, Ali Velimahmutoğlu, Ekrem Orhon, Şevket Yardımcı, Mehmet Bayraktar, Tuncay Mataracı, Memiş Memişoğlu, Ali Baba Çillioğlu, Avni Ocak, Saffet İlhan, Lütfü Rakıcı, Murat Kumbasar, Şakir Beyazıt, Yusuf Yardımcı, Evşan Kotil, Şevket Tecimer, Sabri Ozan, Köksal Güveli, Ahmet Usta, Altan Eyüpoğlu, Rahmi Rakıcıoğlu, Selahattin Uçankan, İrfan Akaslan, Hüseyin Memişoğlu, Mehmet Çebi, Hamza Demirel, Ali Bekir, Salih Rakıcı, Reşat Uçak, İhsan Aşar…
Oğlu Sedat Coşkun, ‘Babamın birinci evladı Rizespor’du. Rizespor uğruna harcadıklarını kendisi için harcasaydı, şimdi çok daha zengin bir konumda idik’ diyor.
O YÖNETİCİLERİN ÖMRÜ MÜCADELE İLE ÇİLE ÇEKMEKLE GEÇTİ
BAZILARININ ÖMRÜ İSE SELFİ ÇEKMEKLE GEÇİYOR
Bu yönetim kurulları oluşturulurken araya birileri sokulmadı. Rizelilere rağmen listeler oluşturulmadı. Ne siyasi bir kaygı taşındı ne de sanal sayfalarda selfiler paylaşıldı. Tek gaye yeşil mavili bayrağı daha yukarı taşımaktı. Onları çabası bin bir zorluk ve meşakkatle var olma mücadelesiydi. Kendi varlıklarından ailelerinden kısarak Rizespor için seferber olma mücadelesiydi. Muharrem Kürkçü, Anzerli Kemal, Evşan Kotil, Alahattin Tüylüoğlu, Metin Akmehmet, Kakşi Reşat, Nuri Akbulut, Mustafa Zeki Rakıcıoğlu, Hasan Kemal Yardımcı’yı anlamak Rizespor’u anlamaktır.
ONLARIN ZAMANINDA
*Sanal medya, yoktu. Rizespor bir yerlere bazı imkânlara ulaşmak için basamak olarak kullanılmazdı.
*Ruh vardı, azım vardı. İşte Rizespor’da eksik olan bu: Anzerli Kemal ruhu; Rizespor ruhu
*Onlar ailelerinden zamanlarından sağlıklarından fedakârlık ettiler.
*Rizespor Rizelilerin sevdasıdır. Kuruluşu yaşaması hep fedakârlıklarla oldu. Kuruluşun ilk yıllarında futbolcular zorluklarla elde edilen şeker çuvallarında dikilen şortlarla sahaya çıktılar.
*Kulüp kayyuma kaldı. Anahtarlar Rize valisine teslim edildi. Ama hiçbir bu ruhtan ayrılmamış, şehirden uzaklaşmamıştı.
*Bu ruhu ilk gün gibi içinde taşıyan Hasan Kemal Yardımcı, Hamit Oral, Metin Akmehmet gibi büyüklerime sağlık sıhhat dilerken, Bahattin Coşkun, Reşat Uçak, Nuri Akbulut, Mustafa Zeki Rakıcıoğlu, Muharrem Kürkçü, Avni Ocak, Evşan Kotil, Anzerli Kemal Özkan ağabeyimizi rahmetle anıyorum.
*Ey ruh kapıyı vurmadan gel…
İŞTE RİZESPOR FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİNİN 44 ORTAĞI
Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Şadan Kalkavan, Kıran Holding, Yardımcı Gemi İnşa AŞ., Turkon Holding, Mehmet Emin Erkan, Kaptanoğlu Holding, Eti Alüminyum Aş., Cengiz İnşaat, İhsan Kalkavan, Mehmet Nazif Günal, Niyazi Mete, Abdulkadir Çakır, Kazancı Holding, Turyol Deniz Ulaşım Hizmetleri, Alpaslan Karakan, İbrahim Öztürk, Mete Kardeşler Deniz Taşımacılık, Kenan Torlak, Adnan Torlak, Torlak Denizcilik, Şener Denizcilik, Recep Düzgit, Erol Yücel, Musa Kazım Engin, İrfan Karakaş, Koray Deniz, Rize İpekyolu Denizcilik, Rafet Suyabatmaz, Halil Bakırcı, Ribelsan Aş, Filiz Çay, Köksal Sevimli, Yılmaz Zehiroğlu, Ayder Turim Aş, Ali Çemberci, Murat Kart, Şükrü Cevahir, Selahattin Ataç, Şaban Ali Razıoğlu, Mehmet Kopuz, Erdal Yaşar Hoşver, Cengiz Mataracı ve Hakan Mürteza Agun…
AŞ. GENELE YAYILMALI ŞEFFAF OLMALI
Rizespor’da yeni yapılaşmanın hangi şartlarla oluştuğuna, Rizespor AŞ. Kuruluş tüzüğünün veya yönetmeliğinin ne olduğuna ve hangi maddeleri içerdiğine dair kaçımız bilgi sahibiyiz. Bu maddeler neden net bir şekilde basına ve Rizespor Kamuoyuna açıklanmadı. Birçok spor kulübü varlığının küçük bir bölümünü binlerce üye modeli ile AŞ. haline getirirken, Rizespor’un bütün varlığı Rizespor Yatırım AŞ. üzerinden 44 katılımcı ile sağlanmıştır. Hal böyle iken bir kongrede söz alan ömrünü Rizespor’a adamış Lokman Kocan ağabeyimizin eleştirisi dönemin Rizespor başkanı tarafından “parayı ver gir Aş.’ye. Öyle konuş” şeklinde kesilmiştir. Oysa parayı vermenin AŞ. ye girmek için yeterli olmadığı herkesin malumudur.
HATAYA DÜŞMEYİN
Rizespor’da başkanlar değişirken bazı isimlerin yerinde kalması hatadır. Küme düşsede Rizespor'da sorun başkan değil. Başkan teslim olmadı. Kulüpte perde arkasından at koşturanlar, kulübü çiftliğe çevirmeye çalışanlar, konuşanı susturanlar Rizespor ile kimlik ve çıkar peşinde olanlara gün doğmasın. Ben yine de taraftara sesleniyorum “Sahipsiz bir takımın batması haktır; Sen sahip çıkarsan bu takım batmayacaktır.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI