Rize’nin en yüksek yaylasının yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı

Rize’nin en yüksek yaylasının yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı

YAYLALARIMIZ 14.06.2023 09:19:49 458 0
Rize’nin en yüksek yaylasının yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı

Çamlıhemşin ilçesine 22 km uzaklıkta ve Palovit-Kavrun vadileriyle çevrili Rize’nin en yüksek 3 bin rakımlı Samistal Yaylası yolu, 2 bin 400 rakımlı Palovit,2 bin 350 rakımlı Kavron yayla yolllar Kardan temizlenerek ulaşıma açıldı.

Kış olunca kimsenin kalmadığı Samistal yaylasında, Yazın günlerce yağan yağmur, kış olduğunda yerini kara bırakınca evlerin üzerindeki kalınlığı 3 metreyi buluyor. Çatıların sık sık kardan çökmesi ev sahiplerini, onarımdan bunaltıp canından bezdiriyor.

En fazla karın yağdığı ve yayla sezonunda en sonlarında başladığı GÖÇ herkesin hayvancılıkla geçindiği bu yaylada, Haziran ayının ortasına gelinmesine rağmen 3 metre kalınlığındaki kar ve çığ nedeniyle bir yandan Palovit,diğer yandan ise Kavrun yolları kapalı bulunuyor.

Rize il Özel idaresine bağlı Çamlıhemşin ekipleri, En yüksek rakımlı yaylanın yollarını kardan temizlemeye başladı.

Ekipler kar ve çığ nedeniyle kapalı olan ve yer yer 3 metreye bulan karı temizleyerek yayla yolunu ulaşıma açmak için tüneller açarak yollarına devam edip yaylaya vardılar.

Yaylalara göçün başlaması nedeniyle kapalı bulunan yol yoğun çalışmalar sonucu ulaşıma açıldı.Kardelen ekipleri bölgede daha önce kardan kapalı bulunan Trovit-Samistal yolunu da hizmete açtılar.Kar nedeniyle kapalı bulunan yayla yollarının da kalan kısmının tamamının açılması içinde çalışmalar devam ediyor.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI