Rizeli Muhtardan örnek çalışma

31 Mart 2024 seçimlerinde Rize’de muhtarlığı kazanan İdris Erman, Mahallesinde bulunan tarihi okulda restorasyona başladı.

KULTUR-SANAT 4.06.2024 09:40:00 535 0
Rizeli Muhtardan örnek çalışma

Pazar İlçesi Cumhuriyet Mahallesinde muhtar seçilen İdris Erman, seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmek için çalışma başlattı.

Muhtarlığa bağlı, geçmişte birçok siyasetçi, bürokrat ve iş insanının eğitim-öğretim gördüğü Cengiz Topel okulun yıkılıp yok olmasını önlemek için yaptığı çalışmayla takdir topladı.

OKULUN İSMİNİN VERİLDİĞİ SAVAŞ PİLOTU CENGİZ TOPEL KİMDİR?

8 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'ı Türk Halkı'na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs'a, 4'lü Filo Komutanı olarak gönderilen Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

EDİRNEKAPI’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Kıbrıs'ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

Mahalle Muhtarı İdris Erman, “muhtar seçilince mahallemde bulunan bu okulu mutlaka değerlendirmeliyim sözünü verdim. Sözümü yerine getirmek için bizzat kendimde çalışarak okulun tamirine başladım. Geçmişi ile ilgili bilgileri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldım. Belediyemiz de tam destek veriyor.” dedi

Muhtar İdris Erman, “Şehidimize yakışır bir okul haline getirip burayı mahallemizdeki kadınlara DİKİŞ KURSU olarak tahsis etmeyi düşünüyoruz. Şehit Pilotumunuz un ruhunun rahat etmesi için maddi ve manevi destek verenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu

OKULUN KÜNYESİ;

Cengiz Topel İlköğretim okulu  

Derslik sayısı; 3 (üç)

Binanın yapıldığı tarih; 1964

Mülkiyeti ; Özel idare (hazine) köy tüzel kişiliği

Isınma şekli; Soba

Adresi; Cumhuriyet Mahallesi Kılıçlar mevki yanı /Pazar

Okul Bahçe alanı; Bina 202 m2, bahçe 127 m2

Toplam alanı; 330 m2

Lojman;  yok

İlçeden uzaklığı; 3,4 kilometre

Okulun Eğitim ve Öğretime kapanma nedeni Öğrenci azlığı nedeniyle taşınmalı kapsamına alındığından 

Taşındığı Okul Ahmet Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu

 

Cengiz Topel kimdir?

Savaş pilotu Cengiz Topel kimdir?

Cengiz Topel

Topel, 2 Eylül 1934 tarihinde İzmit'te dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Cengiz Topel’in babası Trabzon'lu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey, annesi Mebuse Hanım'dır.

İlkokula Bandırma II. İlkokulu'nda başladı, babasının Balıkesir Gönen’e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu’nda öğrenimine devam etti. 1934 yılında babasını kaybettikten sonra ailesi İstanbul Kadıköy’e yerleşti. Kadıköy Yel değirmeni Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini bitirdi.

Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne devam ederek 1953 yılında tamamladı. 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirip asteğmen olarak orduya katıldı. Hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderildi. Kanada’daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

8 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'ı Türk Halkı'na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs'a, 4'lü Filo Komutanı olarak gönderilen Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

Kıbrıs'ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar'dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

Tarih sayfalarında adı duyulmaya başladığı günden beri, vatan uğruna canını verip nam alan Türk Milleti, bugüne kadar verdiği şehitlerine birini daha eklemişti. Bu şehit, onun şanlı tarihini yaratan son şehit olmayacaktı. Aziz milleti O’nun vücudunu toprağa gömerken, hatırasını ve acısını kalbine gömdü.

İstanbul Tuzla'da bulunan Piyade Okulu Komutanlığı'nda ismini taşıyan bir dershane vardır. İsmi, Eskişehir´de, İstanbul´un Bakırköy ve Zonguldak´ın Kozlu ilçesinde bir ilkokula verilmiştir. Ayrıca İzmit´te Cengiz Topel´in adını alan "Cengiz Topel Deniz Hava Üs Komutanlığı" bulunmaktadır. Ve daha bir çok şehir ve ilçelerde adı yaşatılmaktadır.


1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI