Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” yapıldı

Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” yapıldı

SAĞLIK 31.10.2019 15:10:11 181 0
Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” yapıldı

Rize Valiliğin öncülüğü ve İl Sağlık Müdürlüğün koordinasyonunda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” amacıyla İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Rize Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen kurulun Başkanlığını Vali Yardımcısı Abdullah Şen tarafından yapıldı. Toplantıya ilgili kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’nda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” hedefleri yer almaktadır. İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olması nedeniyle yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir.

Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için İntiharı Önleme İl Kurulu'nun toplanması ve ayrıca intiharı önleme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Rize Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan tarafından Rize İli İntiharı Önleme (2018-2023) Yerel Eylem Planı değerlendirilerek, paydaş kurumlarca yapılan çalışmalar ve yapılması planlanan faaliyetler değerlendirildi.

Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen yaptığı açıklamada, Rize İli İntiharı Önleme Yerel Eylem Planımız, Ruh Sağlığı alanında verilen çabalara yeni bir boyut katacağını belirtti.

İntihar girişiminde bulunan bireylerin ihtiyaçlarına ivedi olarak çözüm üretmek ve tekrarlayan intihar girişimlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve ihtiyaç halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerde görevli alanında uzman kişilerin bir araya getirilmesiyle İntiharı Önleme Vaka Değerlendirme Komisyonu oluşturulacağını belirten Şen, vaka bazlı olarak çalışacak komisyon yardımıyla bireylere öngörülen yardımların ivedi bir şekilde sağlanacağını, gerçekleştirilecek faaliyet ve projelerde kullanılmak üzere içerik geliştirme çalışmalarının yapılacağını ifade etmiştir.

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe ise, İntiharı Önleme İl Eylem Planımızın uygulanmasında büyük çaba gösteren başta Gençlik, Spor ve İl Müdürlüğü olmak üzere tüm kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI