Rize’de 2450 rakımdaki 130 yıllık yayla evi koruma altına alındı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Samistal ve Hazindak yaylalarındaki Başar Cumbur’a ait 130 yıllık 2 yayla evi Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘Kültür Varlığı’ olarak tescil edildi. Cumbur “Dedeleri

YAŞAM 13.11.2023 10:05:10 51 0
Rize’de 2450 rakımdaki 130 yıllık yayla evi koruma altına alındı
HABER:ARZU ERBAŞ
Rizeli Başar Cumbur’un 2 yayla evi için Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yaptığı tescil başvurusu sonuçlandı. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan 2450 rakımlı Samistal Yaylası ve 1900 rakımdaki Hazindak Yaylasında bulunan yaklaşık 130 yıllık 2 yayla evi için yapılan tescil başvurusu kabul edildi.

3.derece doğal sit alanı içinde, yaylak vasıflı alanda bulunan sivil mimarlık örneği 2 yayla evi ‘Kültür Varlığı’ olarak tescillendi. Başar Cumbur, dedelerinden kalan ve orijinal hali ile korunarak bugünlere kadar gelen tarihi yapıların gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak kararı sevinçle karşıladı.

‘KİMSE KORUMAZSA DEVLET KORUR DİYE TESCİL ETTİRDİK’
Hemşin İl Genel Meclis Üyesi ve Hemşin Eski Belediye Başkanı Başar Cumbur “Yaylalarda 120-130 yıllık yayla evlermiz vardı. Onların korunup gelecek nesillere aktarmak için tescil sürecine girdik. Yaylada tapu olmadığı için acaba yapılır mı yapılmaz mı diye düşünceleri arasında başvuruyu yaptım. Gelip baktılar ve ‘Yaylayı komple tescil etmemiz lazım, lazım buralar çok güzel. Samistal ve Hazindak Yaylaları bozulmamış. Sizin yayla evlerinizin tescili belki başlangıç olur’ dediler. Aslında hem yaylaların hemde diğer evlerin korunması adına bu sürece girip evlerimin tesciline başvurdum. Yayla evlerimiz bugüne kadar zaten korunarak geldi, içinde birkaç tadilat yapılmış, orijinal yapıları hiç bozulmamıştır. Bir tek çatısı orijinal değildir. Yani ev benim çocukluğumda nasılsa şimdi aynı. Babamın dedesi zamanında yapılmış. Onlar korumuş şimdide biz koruyoruz. Yarın evin hak sahiplerinden kimse korumazsa devlet korur ve bu eser kalır diyerek Kültür Varlığı olarak tescilini yaptırdık” dedi.

Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı