RİZE ,İYİDERE ERZURUM DEMİRYOLU İÇİN KENETLENİYOR

Türkiye'nin en prestijli projelerinden biri olarak gösterilen ve 2025 yılında tamamlanması planlanan Rize İyidere Lojistik Liman Projesi’nin uluslararası lisans alabilmesi için tren yolu bağlantısının kurulması gerektiği vurgulandı.

GÜNDEM 4.11.2023 10:49:06 635 0
RİZE ,İYİDERE ERZURUM DEMİRYOLU İÇİN KENETLENİYOR
HABER Çiğdem HACIFAZLIOĞLU- Arzu ERBAŞ
Rize'nin İyidere ilçesinde inşaatı devam eden Türkiye'nin derinlik ve kapasite açısından en büyük 4’üncü liman projesi olan İyidere Lojistik Limanının uluslararası lisans alabilmesi için gerekli bağlantı yolları ve tren yolu için harekete geçildi.
2025 yılında tamamlanması planlanan Lojistik Limana konteynerleri taşıyabilecek demiryolu ve bağlantı yollarının, zaman kaybetmemek için liman inşaatı ile birlikte yapılarak hazır hale getirilmesi gerekiyor. Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkasya koridoru üzerindeki konumu ile stratejik öneme sahip olan Doğu Karadeniz’in Kafkas ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olarak İyidere Lojistik Merkezi işaret ediliyor. Özellikle İran'ın kuzey eyaletlerinin Dubai limanlarını kullanarak yaptığı 25 milyar dolarlık ithalatını bir aydan 15 güne indiren bir alternatif güzergah olacak lojistik liman, İyidere-Erzurum hattına yapılacak demiryolu ile Çin-İngiltere tren yoluna bağlantı sağlayacak.
Rize Lojistik Limanını Anadolu'ya bağlayacak tren hattının 2053 yılı yatırım programına alınmasının lojistiğe katkı sağlamayacağını, programın liman projesiyle birlikte yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Rize Kent Konseyi başkanı Murat Yazıcı '.Limanın uluslararası lisans alabilmesi için şartlardan bir tanesi ulaşım ağının sağlanmasıdır. Biz limanın bitmesiyle birlikte bölgemizi Anadoluya açacak bu yolun bölünmüş yolları tamamlamış hatta alternatif çoklu yük getirecek yoluda planlamış hatta başlamış olmamız gerekmektedir..Bu limanın eğer ülke ekonomisine katkısını dile getirecek olursak bunun olmazsa olmazı tren yoludur.Tren yolu limanımızın hem uluslararası lisans alması için önemlidir. Hem de biz orda tır parkından tutun da giren yükü depolama ve sanayiye dönüştürme alanımız olmadığından dolayı bu gelecek lojistik yükün bir şekilde nakliyesini sağlamak gerekiyor. Bundan dolayı Erzurum Rize tren yolu hattının bir an önce yapılması gerekiyor.
ÇİN İÇİN EN AVANTAJLI LİMAN İYİDERE
Artık Çin'den gelen tren yolu 3. boğaz köprüsü üzerinden İngiltere'ye kadar gidecek. Çin'den gelecek yükler en yakın tren hattı olan Erzurum Erzincan tren garlarında duracak. Bu yüklerin sahile nakledilmesi için en yakın liman Rize lojistik limanıdır. Ayrıca Çin'in bir hamlesi daha var. İran'da ki limanı yaparak kendi İpekyolu'nu kurmak için getirecekleri yükleri önce İran'da ki limana oradan da Türkiye üzerinden Avrupa'ya sevk etme planı var. Bunun en yakın yeri de 430 km ile Rize limanı gözüküyor. Bu nedenle tren yolu projesini öteleyemeyiz.
EKONOMİYİ KALKINDIRMAK İSTİYORSAK TÜM İLLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ
Yazıcı 'Biz burada bir çok ile cevap vermek değil biz ilimizde yapılan devlet yatırımının katkısını konuşmak zorundayız. Diğer illerin yatırım programlarında yer alan çalışmalar varsa bunlar kendi illeriyle ilgili çalışmalarını devam edebilirler. Ama ülkeyi ilgilendiren, bölgeyi ilgilendiren bir tren yolu varsa, ekonomiyi hep birlikte kalkındıracaksak bu illerle birlikte ortak hareket edebiliriz. . Amacımız bu yatırımın çabuk etkisini görebilmek ve doğru yönetebilmek açısından kendi ilimizde ki tren yolunu dillendirmektir. Bizim ilimizde ki insanların tren yolunu neden istiyor cümlesinin karşılığı burada ki devlet yatırımının değerinin ortaya çıkabilmesi ve bunun mantıklı yönetilmesidir.' dedi
TÜM STK VE KURUMLAR ORTAK SES OLALIM
Tren yoluyla ilgili tüm STK larla beraber ortak gündem yaratmak zorunda olduklarını söyleyen Yazıcı 'Samsun sarp tren yolunu ayrı bir şekilde değerlendirmek gerekir. Uzun vadeli bir yatırım programı olarak değerlendirebiliriz. Fakat 2053 yatırım programına konulan Erzurum Rize tren yolunun lojistik liman projesiyle bir arada yürümesini sağlamamız lazım. Tüm STK ve Rize'de ki tüm kurumlara Rize Erzurum tren yolu için ortak ses olma ortak beyanda bulunma, ortak hareket etme çağrısında bulunuyorum.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI