Rize İl Sağlık Müdürlüğü Önemli Bir Projeye İmza Attı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü önemli proje bir ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (DOKA) destek almaya hak kazandı.

SAĞLIK 21.07.2022 09:28:01 212 0
Rize İl Sağlık Müdürlüğü Önemli Bir Projeye İmza Attı

İl Sağlık Müdüelüğü tarafından yapılan açıklamada; İlimiz sağlık tesislerinde uygulanamayan Wisc-R zeka testi proje sayesinde il genelindeki tüm mesleki çalışanlara verilecek sertifikalı eğitim ile uygulanabilecek, bu nedenle vatandaşlarımızın il dışına veya özel sağlık kuruluşlarına gönderilmesine gerek kalmayacaktır.' ifadelerinin yer aldığı bilgilendirmede DOKA  tarafından kabul edilen Proje ile şu bilgiler aktarıldı.

DOKA'DA PROJEYE DESTEK

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi tarafından girişimcilik ve genç istihdamı teknik destek programı kapsamında sunduğu “Rize İl Sağlık Müdürlüğü Mesleki Çalışanlarına Yönelik Wisc-R Yapılandırılmış Psikolojik Danışmanlık Eğitimi” projesi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ajansından destek almayı hak kazanmıştır.

Rize’de ilk kez uygulanacak olan bu proje ile ilimizdeki sağlık tesislerinde yer alan tüm mesleki çalışanların (psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı) sertifikalı Wisc-R Zekâ testi programına katılımları sağlanacaktır.

WİSC-R TESTİ

Çocukların ruh sağlığı alanında zekâ geriliği, özgül öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıkların tanılarının belirlenmesi ve tedavi süreçlerinin her çocuğa uygun olarak belirlenmesi ile uygun özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılması için WİSC-R testi olmazsa olmaz konumdadır.

Test uygulanan bireylerin erken tanı alması ile birlikte erken tedavi uygulanabileceği için ailelerin çocukların tedavisi için uygun klinik, uygun psikiyatrik muayene veya destekleyici hizmetler vb. arayışlara girmek zorunda kalmayacağı ve bunun için de ailelerimize bir mali külfet oluşturmasının önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

ÖNCE TANI

Çocuklarımıza hastalıklarına dair doğru tanı konulması ile doğru ve gerekli olan özel eğitim alabilmeleri sağlanacaktır. Hastanelerimize doğru tedavi alamadığı için tekrarlayan ve süregelen başvuruların önüne geçilecektir. Bu şekilde hem kamu yararı hem de çocuklarımızın sağlığı korunmuş olacaktır.

Bahsedilen test çalışanların mesleki hayatı boyunca uygulayabilir olabileceklerinden dolayı başta ilimize olmak üzere bölgemize ve ülkemize sürdürülebilirlik açısından büyük oranda katkı sağlayacaktır.'

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “ Söz konusu test zekâ ölçümünde dünyada en geçerli ve güvenilir test olması özelliği ile önem taşıyor ve maalesef bu konuda sertifikalı olarak yetişmiş personel sayısı ülkemizde çok az. Bu testin teknik destek programı sayesinde ailelerimizin ve geleceğimiz olan çocuklarımızın her daim yanında olan ilimizdeki sağlık tesislerinde yer alan tüm mesleki çalışanların (psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı) sertifikalı olarak düzenlenecek program ile ilimizde zekâ testleri geçerliliği ve güvenirliği daha yüksek şekilde yapılacak' ifadelerini kaydetti.

Proje sözleşmesi Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe tarafından imzalanarak, DOKA’ ya sunuldu.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI