Rize'de Bakkallar Odasından ‘Stok’ tepkisi

Rize Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Galip Koç zam beklentisi nedeniyle sigara firmalarının 1 aydır kısıtlı satış yaptığını belirterek “Bu durum esnaf ile sigara tiryakilerini karşı karşıya getirdi” dedi.

YÖREDEN HABER 24.05.2023 09:37:28 147 0
Rize
HABER:ARZU ERBAŞ

Seçim sonrası sigaraya zam geleceğine dair beklenti sebebiyle son günlerde piyasada sigara bulunamıyor. Vatandaşlar esnafın, zam beklentisi ile sigara stoku yaptığını düşünürken Rize Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Galip Koç sigara firmalarının bakkal, market ve tekel bayilerine sınırlı sayıda sigara verdiğini, siparişleri iptal ettiğini açıkladı. Koç, yaşanan durumun Rize’de esnaf ile sigara tiryakilerini karşı karşıya getirdiğini söyleyerek “Vatandaşlar, stoku büfe, market ve bakkalların yaptığını düşündüğü için tepkisini onlara gösteriyor. Seçim sonrasında zam geleceği beklentisi nedeniyle bakkal, market ve tekel bayilerine ya sınırlı sayıda sigara veriyor veya siparişleri iptal ediyor. Bu durum ilimizde esnaf ile sigara tiryakilerini karşı karşıya getirdi. Çünkü sigara tiryakileri bu durumdan esnafı sorumlu tutuyor. Aslında esnafın stok yapmasına müsaade etmeyen sigara firmaları 1 aydır kısıtlı kotalı satış yapmaktadır. İlimizde malum çay zamanı olduğundan esnaflarımızın isleri hareketli haliyle sigara satısı da arttığı için sürekli gelen müşteriye ‘Falan sigara kalmadı’ gibi söylemlerden esnafımızda rahatsız olmaktadır. Esnafın zam beklentisi nedeniyle stok yaptığını düşünen tiryakiler esnafa, esnaf da sigara firmalarına ateş püskürüyor” dedi.

‘GEREKLİ DENEYİMLER YAPILSIN’

Gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Rize Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Galip Koç , “Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanlığı’na ve gerekli kurumlara bilgi verdik, gerekli denetimlerin yapılarak esnafların ve tiryakilerin mağduriyetinin giderilmesini talep ettik. Sigara fabrikalarının bu uygulaması nedeniyle esnaf olarak mağdur edildik. Başta Phillip Morris olmak üzere sigara firmaları seçim öncesinde zam olmayacağını beyan etmelerine rağmen tütün mamullerini piyasaya kasıtlı olarak sürmemeleri arz talep dengesini bozmuştur. Gerekli denetimler yapılarak esnaflarımızın mağduriyeti giderilmesi ve bu süreçten sonraki yaptırımlara sigara firmalarının hazırlıklı olmaları gerekiyor. Bakkal amcalarımız ödemelerini zaten zor yapmakta birde stok yapacak sermayesi kısıtlıdır. Kaldı ki 1 paket sigaradan 1 TL bile kâr edemeyen esnafımız neden stok yapsın, müşterisine yok satsın” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI