RİZE-ARTVİN TABİP ODASI BAŞKANINDAN ÖNEMLİ TALEP

Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Dr. Kazım Şahin yaptığı açıklamada Afet Bakanlığı ve Afet Tıbbı önerisinde bulundu.

SAĞLIK 17.03.2023 13:20:42 38 0
RİZE-ARTVİN TABİP ODASI BAŞKANINDAN ÖNEMLİ TALEP

Hayati Akbaş

ARTVİN-14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Dr. Kazım Şahin Afet Bakanlığı ve Afet Tıbbı önerisinde bulunarak “Yakın bir gelecekte, belki de bir ‘Afet Bakanlığı’ bünyesinde hem arama kurtarma yönünü daha profesyonel hale getirilmesi hem de üniversitemizin de yol gösterici ışığı ile ‘Afet Tıbbı’nın, tıp müfredatı içerisinde daha geniş ve gerçek-yoğun uygulamalı olarak yerini almasıdır” dedi.

Asrın felaketi denilen ve 11 ili etkileyen depremle, afet yaklaşımlarının yeni baştan, detaylı olarak ele alınması gerektiğinin gözler önüne bir kez daha serildiğini belirten Dr. Şahin, “Felaketlerin özellikle ilk 7 günü içerisinde, arama kurtarma çalışmalarının önemi ile kurtarıcılara duyulan ihtiyaç, termal kamera gibi teknik ekipmanların oynadıkları hayati rol, nitelik ve nicelik yönünden daha fazlasına duyulan ihtiyaç, enkaz altından kurtarılırken ve sonrasında öncelikle Ortopedi ve Travmatoloji, Göğüs Cerrahisi gibi branş hekimlerine de azami derecede ihtiyaç duyulması, bu branşların ve tüm teknik ekipmanlarının, ülkemizin şartlarına göre yeniden dizayn edilmesinin de önemini gözler önüne sermiştir” ifadelerini kullandı.

AFETLERDE MÜDAHALELER ASLA GÖNÜLLÜ KEYFİYETİNE BIRAKILMAMALI

Afet Bakanlığı be afet tıbbı önerilerini getiren Dr. Kazım Şahin “Sahip olduğumuz coğrafya nedeniyle ayrı bir önem taşıyan, afetlere müdahaleler, asla gönüllü keyfiyetine bırakılmamalı, ivedilikle profesyonel ekipler oluşturulmalıdır. Senede belli zamanlarda tatbikatlar yapan ce değişik sağlık kurumlarında asli görevleri olan sağlık personellerinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), fedakar sağlık personelleri tarafından gönüllülük esasına göre 2004 yılında kurulmuş faydalı bir oluşum olmasına rağmen hem daha nitelikli hem de daha nicelikli olarak profesyonelleşmeye doğru hızlı adımlar atılarak, bulunduğumuz coğrafyada primer işi

‘AFET’ olan profesyonel Medikal Kurtarma Ekiplerinin oluşmasının gerektiği artık iyice görülmektedir” ifadelerini kullandı.

BU BÜYÜK MİLLET VE YÜCE TÜRK DEVLETİ ELBETTE BU YARALARI SARACAKTIR

Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Dr. Kazım Şahin “Asrın felaketinde, tüm dünyayı kendine bir kez daha hayran bırakan aziz Türk Milleti, kardeşlerinin yaralarını ilk andan itibaren sarmak için seferber olmuştur. Bu büyük millet ve Yüce Türk Devleti elbette bu yaraları saracaktır. Bu aziz ve şefkatli milletin bağrından İbni Sina’lar, Tarık Nusret’ler, Tıbbiyeli Hikmet’ler, Refik Saydam’lar, Nusret Fişek’ler olarak çıkan Türk Hekimleri olarak bizler, milletimize söz veriyoruz! Son nefesimize kadar, hangi felaket gelirse gelsin milletimizin elini, bir an olsun bırakmayacağız. Her zaman olduğu gibi milletimizin mukaddes canını, kendi canımızdan aziz bileceğiz. Deprem felaketinde şu ana kadar Hak’ka yürüyen yüzden fazla hekimimize, yüzlerce sağlık personelimize, binlerce insanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Ölen hekimlerimizle, insanımızla bizler de öldük ama onlar ve emanetleri bizimle yaşayacaklardır” dedi.


Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı