'Rize 5.Üniversite ve Meslek Tanıtım Fuarı' törenle açıldı.

Yurdun dört bir yanından iki gün güren etkinliğe katılmak için Ali Metin Kazancı Rize Lisesine gelerek stant açan üniversiteler broşür, katalog gibi tanıtım ürünleri ve sunumlarıyla öğrenci ve velileri bilgilendiriyor.

YÖREDEN HABER 21.04.2016 14:58:34 109 0
Rize'de, öğrencilerin motivasyonunu arttırmak, hedefledikleri üniversiteler ve bölümler hakkında bilgiler edinmesini sağlamak amacıyla Rize Valiliği, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize Millî Eğitim Müdürlüğünce planlanan, Ali Metin Kazancı Rize Lisesi Müdürlüğü tarafından RENK Projesi kapsamında organize edilen, 'Rize 5.Üniversite ve Meslek Tanıtım Fuarı' törenle açıldı.

Tanıtım Fuarına, Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih Coşkun, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Rize Millî Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Akademisyenler, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

ASIL OLAN SİZSİNİZ

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap programda yaptığı konuşmasında; Üniversitelerde dört yüz bin öğrencinin puanları tuttuğu halde tercih yapmadıklarını ifade ederek, Öğrencilerin dikkate almaları gereken konularda fikirlerini aktardı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, 'Önemli olan şu anda öne çıkmış mesleklerden ziyade sizin önemsediğiniz daha çok sevdiğiniz bölüm ve mesleklere yönelmenizdir. Hangi şehirde hangi branşta olmanız önemli değil önemli olan seçtiğiniz meslekte en iyi olabilmektir. Asıl olan sizsiniz' diye konuştu.

Vali Ersin Yazıcı ise yaptığı konuşmalarında, dört bin yedi yüz çalışan ve okul yöneticilerinin sayesinde iki yıl içerisinde Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrenciler ve alınan yüzde yetmiş yedilik başarıdan gurur duyduklarını ifade etti.

GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ ÇOK ŞANSLI
Gençlerin neyi okumak istediklerini bilmelerini ve bu konuda kararlı olmaları gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, ' Günümüz gençliği şanslı. Öğrencinin kendi yeteneklerinin bilincinde olması ve kendi geleceğini kendisinin belirliyor olması gerekir. Hangi işi yaparak mutlu bir gelecek kuracağına şimdiden karar vermesi gerekiyor. İçinize sinmeyen gönlünüzden geçmeyen hayalinizde olmayan hiçbir Üniversite ve meslek tercihi yapmayın' diye konuştu.
Rize'nin eğitimde ilerlemeye devam ettiğini ifade eden Vali Yazıcı, 'Öğrencilerimiz uzun bir çalışma döneminden sonra üniversite sınavlarına girecekler. Şimdiden bütün öğrencilerimize başarılar diliyor, her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ediyorum' dedi.
Vali Yazıcı konuşmaların ardından tanıtım stantlarını ziyaret etti, görevlilerden bilgi aldı.
Fuarda, katılımcı üniversitelere de plaket takdim edildi.

ÜNİVERSİTE TANITIM FUARINA YOĞUN İLGİ
Yurdun dört bir yanından iki gün güren etkinliğe katılmak için Ali Metin Kazancı Rize Lisesine gelerek stant açan üniversiteler broşür, katalog gibi tanıtım ürünleri ve sunumlarıyla öğrenci ve velileri bilgilendiriyor.

Yoğun ilgi gören etkinlikte, ziyaretçilere üniversitelerin programları, eğitim hizmetleri ve sınav sürecine ilişkin detaylı bilgi ve tanıtım materyalleri sunuldu. Rize Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğinde, çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesinin katılımıyla Ali Metin Kazancı Rize Lisesi'nde organize edilen fuarı, ağırlıklı olarak Rize ili ve çevre iller genelinde lise son sınıf öğrencileriyle, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ziyaret ediyor.
Katılımcı üniversite temsilcileri de, fuara gelen ziyaretçilerin bilinçli olarak geldiklerini, ziyaretçilerin üniversiteler ve ilgi duydukları bölümler hakkında araştırma yaparak gelmesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu belirttiler.
38 üniversiteye ev sahipliği yapan fuar 2 gün açık kalacak.
Haber: Metehan Gedik
Fotoğraflar: Hakan Dursun
 

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI