Pazar’da fiyatları görenlerin dudaklarını uçuklatıyor

Pazar’da fiyatları görenlerin dudaklarını uçuklatıyor!

GÜNDEM 12.09.2023 10:51:21 245 0
Pazar’da fiyatları görenlerin dudaklarını uçuklatıyor

Tüm ülkede olduğu gibi Rize’nin Pazar ilçesinde de kiralardan vatandaşlar şikâyetçi. Kiralık daire fiyatlarını gören vatandaşlar dudaklarını uçuklatıyor.

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

Özellikle, ilçede bulunan Rize-Artvin Havalimanı açıldıktan ve ilçeye doğalgaz geldikten sonra vatandaş bütçesine uygun kiralık ev bulamaz oldu. Kiracılar fahiş zam baskısı ile karşı karşıya kalırken, istenen rakamlar hâlâ dar ve orta gelirli aileleri zorluyor.

Yabancı uyruklu ve memurlara öncelik tanıyor

Bazı ev sahipleri ise yerli vatandaşlara evlerini kiraya vermiyor. Yabancı uyruklu ve memurlara öncelik tanıyor. İlçede eşyasız, kalorifersiz ve doğalgazsız daireler 3 bin 500 TL’den başlarken, eşyalı kaloriferli ve doğalgazlı daireler ise 16 bin TL’ye kadar çıkıyor.

7 bin lirasını kiraya verince kalan 500 lira ile nasıl geçineceğiz

Vatandaşlar yüksek kiralardan şikâyetçi olurken, ev sahipleri ise hayat pahalılığını öne sürüyor. Görüştüğümüz vatandaşlardan bazıları 7.500 TL Emekli maaşı alıyoruz. “7 bin lirasını kiraya verince kalan 500 lira ile nasıl geçineceğiz” derken, bazıları ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm bulacağız sözlerine ise aldıran yok diyor.” Vatandaşlar evde 3 kişi olduğu varsaysa, günde birer ekmek yese, kalan 500 TL yine yetmiyor, ayı tamamlamak için 265 TL daha lazım.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanımızın da açıklamaları var

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesinde propaganda çalışmaları sırasında Gaziantep'te 'fahiş kira artışları' ile ilgili konuyu dile getirmesine rağmen aldıran yok.

Yaptığı konuşmada fahiş kira artışı yapanlara sert yüklenen Sayın Erdoğan, “Makul ve orantılı hiçbir sebebi olmadığı halde sırf aç gözlülükten fahiş kira artışı yapanlarla, tekrar göreve devamda bunların daha sert tedbirler alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’a Pazar ilçesinden seslendiler

Vatandaşlar konunun daha ciddiyetle ele alınmasını ve mağdur durumda bulunan milyonlarca kiracının dertlerine çare bulunması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Pazar ilçesinden seslendiler.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI