Pazar’da 15 Temmuz Anma Programı Düzenlendi

15 Temmuz hain darbe girişiminin 7’nci yıl dönümünde Pazar ilçesinde ’15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla program düzenlendi.

TEFEKKÜR 16.07.2023 10:03:59 174 0
Pazar’da 15 Temmuz Anma Programı Düzenlendi

CEVAHİR TOPALOĞLU

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin 7’nci yıl dönümünde Pazar’da bir dizi program düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim Okundu

Rize’nin Pazar ilçesinde 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, şehit olanlar için Pazar Hatuniye Camii’nde öğle namazı öncesi düzenlenen programda, Kur’an-ı kerim okundu. Şehitler için okunan Kur’an-ı Kerimin duasını İlçe Müftüsü Recep Şahan yaptı.

Buradaki programa, İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, İlçe Müftüsü Recep Şahan, kurum müdürleri STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Erhan Dural Kabri Başında Anıldı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'da, Genelkurmay Başkanlığı önünde toplanan kalabalığın üzerine helikopterlerden açılan ateş sonucu vücuduna isabet eden kurşunla hayatını kaybederek şehit düşen Erhan Dural, Saat 13.30’da memleketi Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Orta Irmak Köyü’ndeki kabri başında dualarla anıldı.

Kabir ziyaretindeki anma programına Erhan Dural’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra, Pazar İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, Hava Radar Kıta Komutan V. Haldun Kazancı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Özbek, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Süleyman Yalçınkaya, İlçe Müftüsü Recep Şahan ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından, İlçe Kaymakamı Mustafa Akın ve beraberindekiler Erhan Dural’ın baba evini ziyaret ederek ailesi ile bir araya geldi.

Meydanı dolduran vatandaşlar, 15 Temmuz'u andı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı Saat 20.30’da Pazar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda devam etti. Meydanı dolduran vatandaşlar, 15 Temmuz'u andı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kur'an-ı Kerim okunması ile devam etti. Ardından 15 Temmuz'daki darbe girişimini anlatan bir sinevizyon gösterisi yayınlandı. Daha sonra İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

15 Temmuz Günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan edilmiştir

Kaymakam Akın konuşmasında, ‘’ Tam 7 yıl önce bu akşam 15 Temmuz gecesi ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. 15 Temmuz 2016 tarihinde cereyan eden bu hain darbe girişimi kahraman milletimizin cesareti, onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bertaraf edilmiş tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz günü de Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan edilmiştir.’’ Dedi

Milletimiz 15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş ve iradesini darbecilere çiğnetmemiştir diyen Akın,’’ Milletimiz bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale ve Dumlupınar’da ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. 15 Temmuz’da şehitlerimiz ve gazilerimiz cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmışlardır. Nasıl ki bugün ziyaret ettiğimiz Erhan Dural kalbimizde yaşıyorsa hiç şüphesiz ki tüm şehitlerimiz kaliperimizdeki mümtaz yerlerinde daima muhafaza edeceklerdir. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde kendilerini gönülden yad edecek hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. Sözlerime son verirken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milletimizin istiklali ve istikbali için vatan uğruna canlarını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyorum. Sağ olun var olun.’’ İfadelerine yer verdi

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından, Yaz Kur’an Kursu kız öğrencileri ilahi ve şiirler seslendirdikten sonra İlçe Müftüsü Recep Şahan 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için dua yaptı.

Buradaki programa; Pazar İlçe Kaymakamı Mustafa Akın, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, Pazar Bölge Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı V. Batuhan Ömer Gürsoy, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, Hava Radar Kıta Komutan V. Haldun Kazancı, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mehmet Özbek, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Süleyman Yalçınkaya, İlçe Müftüsü Recep Şahan, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile 15 Temmuz Şehidi Erhan Dural ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Program, saat 00.13’te Türkiye genelinde eş zamanlı olarak camilerden selaların okunması ile sona erdi.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI