Pazar TSO'dan önemli bir duyuru

PAZAR TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN YENİ BİR HİZMET ; K BELGESİ HİZMETİ VERMEYE BAŞLIYOR

GÜNDEM 14.11.2023 18:35:56 195 0
Pazar TSO

Pazar Ticaret ve Sanayi Odası, İl Odaları bünyesinde gerçekleştirilen ‘K Türü Yetki Belgesi’ hizmeti yetkisini aldı.

K Türü Yetki Belgeleri hizmeti artık başka kurumlara gitmeye gerek kalmadan Pazar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınabilecek.

Pazar Ticaret ve Sanayi Odası, yurt içi eşya taşımacılığı yapacak olan kişilerden istenen ve “4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen “K Türü Yetki Belgesi” verme konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan protokol yetkilendirildi.

Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren Pazar Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü (K1,K2,K3) yetki belgeleri düzenleme, yenileme, süre uzatımı, taşıt ekleme, taşıt düşümü, vb. işlemleri için Pazar Ticaret ve Sanayi Odası’na müracaatta bulunabilecekler.

Pazar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Çakır, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“K Belgelerinin Odamızda verilebilmesi konusunda uzun zamandır lobi çalışması yapmaktaydık. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu nezdinde K belgesi işlemleri için üyelerimizin ve nakliyecilerin Rize merkeze gitmek zorunda kaldıklarını aktararak Sayısal Takograf Kartının (Dijital Ehliyet) verildiği gibi K Belgelerinin de Odamızda verilebilmesi için girişimlerde bulunmuştuk. Yaşanan gelişme doğrultusunda K Türü Yetki Belgeleri hizmeti bundan böyle Pazar dışına gitmeye gerek kalmadan Pazar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınabilecek.

Bu hizmet ile ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren Odamız üyesi olan veya olmayan işletmeler ve nakliyeci esnafı, K Türü Yetki Belgesi işlemlerini Pazar Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapabilecekler. Böylece üyelerimiz ve nakliyeci esnafımıza büyük kolaylık sağlamış ve hem zaman hem de ekonomik kayıplarının önüne geçmiş olduk.

Odamızın yetkilendirilmesi sürecindeki desteklerinden dolayı; TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yeni hizmetimizin üyelerimize, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalara ve nakliyeci esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

6 çeşit K Belgesi vardır:
K1: Nakliye sektöründe hizmet veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K1(Ö) ÖZEL AMAÇLI : Oto kurtarıcı, lastik tekerlekli vinç, para/altın gibi değerli kağıt/maden taşıyan zırhlı ve benzeri özel amaçlı taşıtlarla ticari amaçla hizmet veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K1 *(Yıldızlı):Kamyonet ile yurt içi nakliyecilik hizmeti veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K2: Kendine fatura edilmiş ve kendisinin fatura etmiş olduğu kendine ait malların taşınmasının yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K2 *(Yıldızlı): Kamyonet ile ticari amaçla olmamak ve sadece kendi malını yurtiçinde taşıma yapabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K3: Ev eşyası ve büro mobilyası nakliyeciliğinin yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.
K3 *(Yıldızlı): Kamyonet ile ev eşyası ve büro mobilyası nakliyeciliğinin yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

Detaylı Bilgi İçin Odamız İle İletişime geçebilirsiniz.
İletişim : 0464 612 10 69


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI