MUHASEBE HAFTASI RİZE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe

YÖREDEN HABER 2.03.2022 10:32:12 126 0
MUHASEBE HAFTASI RİZE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ve İstiklal Marşı’nın okundu. Devamında tüm davetli misafirlerle birlikte yapılan toplu kahvaltıda, RSMMMO Başkan ÇAKMAKÇI, tüm meslektaşlarımızın “Muhasebe Haftasını” kutluyor, dünyamız, ülkemiz meslektaşlarımız için sağlıklı, huzurlu günler diliyorum.” dedi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Muhasebe Haftası etkinlikleri kapsamında, Safir Kafede düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında, Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Fuat ÇAKMAKÇI’nın misafiri olan çok sayıda üye ve ilgili kurum temsilcileriyle birlikte aynı zamanda, Mesleki Unvanı Mali Müşavir olan, Ak Parti Rize İl İshak ALİM, Ak Parti Rize Eski Milletvekili ve MKY Üyesi Hikmet AYAR ve Rize Defterdarı Mehmet DOĞAN ile birlikte, Rize SGK İL Müdürü Mustafa BAKIRCI, Serbest Mali Müşavir ve Ak Parti Rize Kadın Kolları İl Başkanı Sema Yağcıtekin, Rize’de görev yapan, Gelir İdaresi Müdürü ve çeşitli Vergi Dairelerinin Müdürleri ve Müfettişler katıldılar.

Her yıl 1-7 Mart haftası olarak kutlanan, “Muhasebe Haftası” kahvaltılı toplantıya, Rize’de görev yapan yazılı ve görsel basın mensupların ve meslektaşlar Mali müşavirlere hitap eden, Rize Eski milletvekili Mali Müşavir Hikmet AYAR; “TBMM’de iki dönem Rize Milletvekili olarak, siz kıymetli meslektaşlarımın sorunlarına karşı çok duyarlı çalışmalarımıza sizlerde şahit olmuşsunuzdur. Mesleki yasalarımızın iyileştirilmesi iyi devamlı günden oluşturdum. 1989 yılına kadar mesleğimizin her hangi bir yasa yoktu. Meclisteki yoğun çalışmalarımızla artık bir yasamız vardır. Mecliste Plan Bütçe üyesi olarak görevim kapsamına ilk defa mesleki önemli değişiklerin hayata geçirilmesine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadım. Siz kıymetli meslektaşlarımızın ülkemiz genelinde bulanan 130 bin Mali Müşavirin ülkemizin ekonomisine sunduğumuz katma değerin haklı gururunu hep birlikte yaşamaktayız.” dedi.

Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğini düzenleyen ve 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe giren, 3568 sayılı Meslek Yasasına istinaden, 117 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 4 bin 900 Yeminli Mali Müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve 8 Yeminli Mali Müşavir Odası, TÜRMOB çatısı altında hizmet vermektedir.

Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Fuat ÇAKMAKÇI, Muhasebe Haftası dolayısı ile yayımladığı mesajda, “Toplumsal yaşamı tehdit eden pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yaratmış olduğu belirsizlik ortamında, Muhasebe Haftamızı kutluyoruz. Dünyada savaş senaryolarının tartışıldığı bu belirsiz ortamda, ekonomide yaşanan sıkıntılar vatandaşlarımızın, işletmelerimizin ve meslektaşlarımızın zorluklarla dolu bir süreç yaşamasına neden olmaktadır. Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır. Bu zor dönemi aşmada ve işletmeleri yarınlara hazırlamada Mali Müşavirler özel bir rol üstlenecekler” dedi.

RSMMMO Başkan Ali Fuat ÇAKMAKÇI “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu. İklim değişiminin etkisiyle ortaya çıkan kuraklık, sel felaketleri öncelikle temiz su olmak üzere doğal kaynakların hızla tükenmesi, tarım başta olmak üzere üretimde yeni yöntem ve planlama zorunluluğunu ortaya çıkardı. Çevreye saygılı sürdürülebilir üretim anlayışı küresel düzeyde kabul görmek zorunda kaldı. Dünyamız ve ülkemiz yeni bir döneme giriyor. Sürdürülebilirliğin ön plana çıktığı ve giderek öneminin artacağı bu dönemde tüketim anlayışımızdan, üretim anlayışımıza kadar bizleri köklü bir değişim bekliyor. Mali Müşavirler bu değişim sürecinde işletmelere ve ekonomiye güven sağlayan danışmanlar olarak yol gösterici olacaktır. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen müzakereler ve elde edilen deneyimler, kurumsal değer yaratma, sürdürülebilir kalkınma ve toplumun değişen beklentilerini karşılamak için yalnızca finansal değil, finansal olmayan verileri de içeren karşılaştırılabilir, güvenilir bilgiler sunan yeni bir raporlama sistemine ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak klasik iktisat anlayışının getirmiş olduğu tüketim ekonomisi yeni dönemde yerini döngüsel ekonomi modeline bırakacak. Döngüsel ekonomi anlayışı doğal olarak, üretim, tedarik ve raporlama anlayışını da bu yeni ekonomi modeline göre şekillendirecek. Dünya kendini bu yeni sürece hazırlarken, dünya ile entegre olan ve bunu geliştirmek zorunda olan ülkemizin bu sürece uygun adımları atması gerekiyor. Bu gelişmeler doğal olarak muhasebeden beklenti ve taleplerin de değişmesini beraberinde getiriyor. Klasik finansal raporlama anlayışı yerini yeni dönemde döngüsel ekonominin ihtiyaç duyduğu bilgilerin üretilmesi ve sunulmasına bırakacak.

Mali Müşavirler yarınlara kendilerini ve işletmeleri hazırlarken, başta Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına verilmesi gereken, beyanların tanzimi, gönderimi, denetimi ve veri akışını sağlamaktadır. Ayrıca KGK, TÜİK, BDDK, SPK, EPDK ve Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi, ekonomideki diğer düzenleyici ve denetleyici kamu kurumları da Mali Müşavirlerin hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sistemin başarılı çalışmasında kamu görevlileri kadar meslektaşlarımızın payının en üst seviyelerde olduğu bütün kamuoyunca bilinmelidir. Meslektaşlarımızın yaptıkları görevler, kamu maliyesine ve ülke ekonomisinin gelişimine önemli katkı ve enformasyon sunmaktadır. Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan, Mali Müşavirler üreten, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet vermekteyiz. TÜRMOB ve Odalarımız; kamu yararına, sürekli yüksek kalitede hizmet sağlayan standartlarla, muhasebe ve denetim mesleğinin dünyadaki gelişmelere paralel olarak ilerletilmesi ve geliştirilmesi için çalışmaktadır. Ayrıca stajyerlerimizin ve meslek mensuplarımızın eğitimi ve mesleğin uygulanmasına yönelik üzerine düşen sorunların çözümü konusunda büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla karşılıklı anlayış ve iş birliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı bilinmelidir ki ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine koyulmuş bir tuğla olacaktır.” şeklinde konuştu.

Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra tüm misafirlerimizle birlikte kahvaltı etkinliğiyle devam ettiklerini ifade eden Başkan ÇAKMAKÇI, tüm meslektaşlarımızın “Muhasebe Haftasını” kutluyor, dünyamız, ülkemiz meslektaşlarımız için sağlıklı, huzurlu günler diliyorum.”


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI