MMO Rize Şube Başkanından Uyarı

MMO Rize Şube Başkanı Orhan Başdemirci içersinde iç kapısı olmayan asansörlerin 1 Temmuz itibariyle ağır kusurlu olarak tespit edileceğini ve kırmızı etiketin vurulacağını söyledi

YÖREDEN HABER 19.09.2023 12:08:17 251 0
MMO Rize Şube Başkanından Uyarı
HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Makina Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Orhan Başdemirci asansör yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren asansörlerde kabin iç kapısı zorunluluğu getirildiğini, kabin iç kapısı bulunmayan asansörlerin ağır kusurlu olarak nitelendirilen kırmızı etiket alacağını söyledi.

1 Temmuz'dan önce iç kabin kapısı olmayan ancak teknik olarak sağlam ve kullanılır kabul edilen asansörlere mavi veya yeşil etiket yapıştrıldığını söyleyen Başdemirci ' Asansörlerin denetim kriterleri değiştirilerek 1 Temmuz 2023 itibari ile yürürlüğe sokuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde güncellenen yönetmelikle, asansörler için kabin iç kapısı zorunlu hale getirildi. Bu yönetmelik uyarınca, 1 Temmuz 2023 tarihinden sonra yapılacak periyodik kontrollerde, kabin iç kapısı olmayan asansörler, ağır kusur olarak nitelendirilen kırmızı etiket ile değerlendirilmeye başlandı. Eski binalarda bulunan asansörlerde kabin iç kapısı bulunmayanlara rastlayabiliyoruz. Bu asansörler için önceki yıllarda, eğer asansörün tasarımında kabin iç kapısı yoksa, kabin içine acil durdurma butonu konularak mavi etiket ile değerlendirebiliyorduk. Bakanlık tarafından yapılan bu güncelleme ile artık montaj tarihi ve kapasitesi ne olursa olsun, tüm asansörler için kabin iç kapısı zorunlu hale getirildi' dedi.

Kırmızı etiketli asansörlerin yönetmeliğe göre 15 gün içersinde onarımdan geçmesi ve eksiklerinin giderilmesi gerektiğini kaydeden Başdemirci asansör iç kabin kapısı olmayan asansörlere bir an önce kapı taktırılması ve asansörlerin sık sık bakımdan geçmesi gerektiğini söyledi.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI