Mandalinanın Faydaları

Mandalinanın Faydaları

SAĞLIK 26.01.2018 15:31:00 34 0
Mandalinanın Faydaları

Turunçgiller ailesi arasında en çok tüketilen ve yapraklarını dökmeden yetişmesi ile bilinen mandalina meyvesi, çiğ olarak tüketilmekte ve birçok alanda da kullanılabilmektedir. Tatlı olması ile tüketim konusunda çok tercih edilen mandalina, aynı zamanda kozmetik ve bakım ürünlerinde de kullanılabilir. Mandalina C ve E vitamini açısından çok zengindir. Aynı zamanda da karbonhidrat ve protein kaynağı olarak da bilinir. Mandalinanın insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır.

Mandalinanın Faydaları

Kanser Açısından Faydası: Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda, içerdiği C vitamini sayesinde mandalina, karaciğer kanserine yakalanma riskini ciddi bir oranda azaltmaktadır. Kanserden korunma için mandalina tüketimi önerilir.

C Vitamini Olarak Faydası: C vitamini açısından çok zengin olması ile mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncinin de artmasını sağlar. Böylelikle soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalık için koruyucu etki gösterir.

Kolesterol İçin Faydası: Kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen mandalina, aynı zamanda kalp sağlığını korumakta ve damar tıkanıklığına karşı da koruyucu etki göstermektedir.

Kan Basıncı İçin Faydası: Özellikle düşük kan basıncı sorunu yaşayanlar için çok faydalıdır. Kan basıncını dengelemek için mandalina tüketilebilir.

Kilo Verme Açısından Faydası: Mandalina yüksek lif oranı sayesinde hem uzun süre tok kalmayı sağlar hem de sindirim sistemini hareketlendirdiği için fazlalıkların dışkı yolu ile atılmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Faydası: C vitamini içermesi sayesinde cilt için de çok faydalıdır. Cildi güneşten korumak için mandalina çok etkilidir.

Saç Sağlığı İçin Faydası: Saç dökülmelerinin azalmasına ve saç derisinin güçlenmesine yardımcı olur.

Suyunun Faydaları

Eğer doğal bir mandalina suyu tüketimi sağlanırsa, mandalinada olan her fayda suyunda da görülür. Aynı zamanda cilt yaralarının iyileşmesi için de mandalina suyu çok iyi gelir. Sinir sistemini iyileştirme konusunda da çok faydalıdır. Mandalina suyu tüketimi çocuklar için de sağlanmalıdır. Ayrıca birçok besine katılarak da tatlılar için daha lezzet katma durumu sağlanabilir. Özellikle dondurma gibi ürünlerde kullanılan mandalina ve mandalina suyu, tüketim açısından çok daha keyifli bir hal alacaktır.

Kabuğunun Faydaları

Mandalina kabuğu cilt üzerine uygulandığında, cildi yatıştırıcı ve iyileştirici özellikler gösterecektir. Mandalina kabuğu aynı zamanda çay olarak kaynatılıp tüketilirse, sindirim sistemine çok fayda sağlar ve mideyi iyileştirir. Soğuk algınlığı için de kabuklarından çay yaparak tüketmek iyi olacaktır. Sabah meydana gelen mide bulantılarını kesmek için de mandalina kabuğu tüketimi iyi gelir. Ayrıca oda içerisinde mandalina kabukları bulundurmak ve ısıya yakın olacak şekilde tutmak da, koku açısından fayda sağlar. Mandalina kokusunun yatıştırıcı bir özelliği olduğu da söylenir.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI