KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİNDEN GÜRCİSTAN’DA DOSTLUK GEZİSİ

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)’nin Artvin-Batum Medya Buluşması kapsamında düzenlediği 5 günlük etkinliğin Artvin’den sonraki son durağı Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum şehri oldu.

GÜNDEM 16.06.2022 09:47:23 200 1
KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİNDEN GÜRCİSTAN’DA DOSTLUK GEZİSİ

Batum’da Gürcistanlı yerel gazetecilerle de bir araya gelen Küresel Gazeteciler Konseyi heyeti, Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze ile Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ve DEİK Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan’ın katıldığı yemekli resepsiyonda iki ülkenin dostluk ve işbirliği temelinde temaslarda bulundu.

Haber: Bayram Ali Kavalcı

KGK KÖPRÜ OLDU

Toplantıda bir konuşma yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinde gazetecilerin büyük rolü olduğuna değinerek KGK olarak bu bağlamda Gürcistanlı gazetecilerle iş birliklerini artırarak sürdüreceklerini dile getirdi. Dim, Gürcistan ile Türkiye arasında uzun yıllar süren olumlu komşuluk ilişkisine rağmen medya anlamında köprünün eksik kaldığını, ancak kısa zamanda karşılıklı ziyaretlerle bu eksikliğin giderilmesi için KGK olarak üzerinde çalışıldığını vurguladı.

YATIRIM FIRSATLARI VAR

DEİK Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan ise Türkiye’nin Gürcistan’da çok fazla yatırımı bulunduğu ve Batum’da Türk iş insanları için fırsatların artarak devam ettiğini vurguladı. Son zamanlarda tarım alanında ciddi teşviklerin bulunduğunu dile getiren Çalışkan, Batum başta olmak Gürcistan’ın genelinde turizmin en önemli alan olduğunun altını çizerek Türk iş insanları için ciddi yatırım fırsatlarının dikkate değer olduğunu kaydetti. KGK’ya teşekkür eden Çalışkan, “İki ülke medyasının köprü kurmasına vesile olan konseye minnettarız. Desteğimizi ve işbirliğimizi sürdüreceğiz” dedi.

BATUM EXPO’DA

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ise Türkiye’nin Gürcistan ile kadim iş birliği olduğunu ve komşu iki devletin komşu şehir Batum’da iyi ilişkilerini artırarak devam ettireceğini dile getirdi. Geçen gün Abhazya’daki savaştan göçenlere Türkiye olarak, TİKA eliyle yardımda bulunup 370 arı kovanı dağıttıklarını söyleyen Başkonsolos Yılmaz, Batum’da bir asır önce kurulan botanik bahçesinin düzenlenecek Kahramanmaraş EXPO 2023'te de temsil edileceğini açıkladı.

“KGK KATKI SAĞLIYOR”

Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze ise Türkiye’nin Gürcistan için önemli ekonomik ortaklardan biri olduğunun altını çizerek devam eden bir çok projenin olduğunu vurguladı. KGK'nın düzenlediği program için teşekkür eden Bakan Putkaradze, KGK'nin Batum'un tanıtımına ve Türkiye ile ilişkilerine çok önemli katkı sunduğunu ifade etti.

MÜSİAD Batum yöneticilerinin de katıldığı yemekli programa, iş insanları ile diplomasi ve bürokrasiden de birçok katılım gerçekleşti.

TEŞEKKÜR PLAKETLERİ

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ile DEİK Gürcistan – Türkiye İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan’a günün anlam ve önemine istinaden plaket takdiminde bulundular.

BATUM ORTA CAMİİ GEZİLDİ

KGK Heyeti daha sonra Acara Turizm Dairesi’nin organizasyonu ile rehberler eşliğinde; dünya çapında üne sahip Batum Botanik Bahçesi, Batum şehir merkezindeki tarihi ve turistik meydanlar ile Batum'daki önemli Türk eseri Orta Cami'yi gezerek yerinde incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye’ye döndü.

5 GÜNLÜK GEZİ VE TOPLANTI PROGRAMLARINA KATILAN KGK HEYETİ;

Programa KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK Yerel Medya Meclisi Başkanı İsrafil Avcı, KGK Genel Başkan Yardımcısı Savaş Çokduygulu ve KGK Genel Sekreteri Lütfü Karakaş ile KGK yönetim kurulu üyeleri Yusuf Ziya Çakır, Duran Özkan ve Ercan Arslan, Yaygın Medya Meclisi üyeleri Seda Demir, Hayati Arıgan, Ahmet Coşkunaydın, Ferhat Yıldırım, Neşat Gündoğdu, Süreyya Güngör, Muhammet Oluklu, Adnan Fişenk, Dış Medya Meclisi üyeleri Orhan Akyüz, Felat Bozaslan, Nalan Yazgan, Ali Hançerli, Adil Elmas, Avtandil Otinashvili, İl Temsilcileri Nihat Aydın, Cabbar Sıktaş, Recep Aydın, Esra Aksu, Celal Çiftçi, Suat Deniz, Ahmet Külekçi, Kemal Özdilek, Şerife Türkeş, Kemal Deniz, Sezai Köprülü, Ferhat Lap, Yaşar Yıldız. Bekir Doğan, Bayram Ali Kavalcı, Necati Günay, İkram Kali, Hacı Odabaş, Hakan Özen, Esat Bindesen, İrfan Hoşafçıoğlu, Naci Yıldız, Metin Karakuş, Nezir Çağlar, Suavi Okumuş, Mustafa Doğan, Zafer Tokuş, Özkan Karakaya ile KGK üyeleri Halit Akgül, Yunus Yıldız, Adem Çelebi ve Khatayi Azizov, KGK Danışma Kurulu Başkanı Dr. İmbat Muğlu ve üyeler Emral Cömert, Ali Atasever ve Atilla Diler katıldı.


Anahtar Kelimeler:
Metin Karakuş
16.06.2022 23:20:48
Kaleminize sağlık üstadım...Saygılarımla...

1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI