KÜÇÜK İLÇEDE BÜYÜK BULUŞLAR,

İnsansız hava aracı yarışması için hazırlıklar son aşamada,

EĞİTİM 12.09.2021 11:12:19 24 0
KÜÇÜK İLÇEDE BÜYÜK BULUŞLAR,

Turgut Topal

MURGUL-Artvin-Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı, başvuruda bulundukları TEKNOFEST TÜBİTAK Döner Kanat İnsansız Hava Aracı kategorisinde ön elemeyi geçerek finallere kaldı.

İHA sistemleri uzaktan kumanda edilerek veya programlama ile beraber bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen hava aracının son aşaması için heyecanlı bekleyiş başladı.

Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Murgul İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Odabaş ve Okul Müdürü Emrullah Bektaş’ın destekleriyle; Danışman Öğretmen Cengiz Çavuş’un ve öğrenciler Halit Akar, İnanç Rıza Gökdemir ve Mert Yılmaz’ın özverili çalışmalarıyla insansız hava aracı yapan robot takımı, komisyonun değerlendirmesi sonucunda finalde yarışmaya hak kazandı. Yarışma, Bursa Yunuseli Hava Alanı'nda 13-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup dereceye giren ekipler için 21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Hava Alanı'nda sergi ve ödül töreni düzenlenecek.

Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Cengiz Çavuş ve öğrencilerinin tasarladığı C-MUK adlı robot tüm aşamaları geçip 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda finalde yarışarak 4. olmuştu. MEB Robot Yarışmasında finallere kalan ekip 2019 TEKNOFEST'e katılım sağlamış ve TEKNOFESTTEL'de en iyi on robot arasındaki yerini aldı.

Artvin ilini en iyi şekilde temsil ettiklerini ifade eden öğretmen ve öğrenciler, hep bir ağızdan 'güçlü Türkiye için mesleki eğitim 'sloganı ile başarılarının sırrını ve aracın üzerindeki metalleri tanıttılar.

Murgul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Cengiz Çavuş “Okulumuz ayrıca; insansız hava aracı dışında, robotik alanda yapılan çalışmalar, güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye gibi çalışmalarının da olduğunu belirterek yılmadan, yorulmadan hep daha ileriyi hedeflediklerini” söyledi.

Çavuş, Bu süreçte, kendilerini maddi- manevi her konuda destekleyen herkese okulları adına teşekkür etti.


Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı