KEŞAN, ÇAY ÇARŞISINDA SERGİLENECEK

Rize'nin yükselen değeri Çay Çarşısı bu kez de Rize'ye özgü bir ürün olan keşanı ve keşan renklerini yansıtan defileye ev sahipliği yapacak.

GÜNDEM 24.05.2023 09:23:55 191 0
KEŞAN, ÇAY ÇARŞISINDA SERGİLENECEK
Haber:Çiğdem Hacıfazlıoğlu
Rize keşanı Çay Çarşısında görücüye çıkıyor.Kalkandere Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin sahiplendiği ' Karadeniz'in Binlerce Yıllık Mirası Keşan Dokumaları'projesi kapsamında yapılacak programda keşandan yapılan çeşitli ürünler, keşanı yansıtan tablolar segilenecek ve defile ile keşandan yapılmış elbiseler izleyici ile buluşturulacak.

Çay Çarşısında 27 Mayıs ile 31 Mayıs arasında 5 gün devam edecek program, 27 Mayıs saat 13:00 da açılış prorgamı ile başlayacak,28-30 Mayısta Türkiye'nin farklı illerinden ve yerelden modacıların katılacağı Moda ve Sanat çalıştayı ile devam edecek..Program, resim sergisi ile sürecek. 31 Mayıs saat 17:00 da ise keşandan yapılan elbiselerin defilesi ile sona erecek

Programa Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen ünlü Ressamlar Tülay Deniz Gümüş, Mine Tomay,Vahid Novruzov,Zuhal Başbuğ,Senan Eynullayev,Reyhan Uludağ,Aynur Kaplan,Cemil Tamay,Pınar Şahan katılarak tablolarını sergileyecekler.

Proje Koordinatörlüğünü Hacere Orhan'ın yaptığı organizasyonun teması şu şekilde ' Günümüz koşullarında işlevsellğini kaybeden asırları devirmiş bir geleneğin adı olan keşan dokumalarının unutulmaya yüz tutması,binlerce yıllık ata mirasımızın yok olmaya başlaması bu eserin hayata geçirilmesinde ki sorumluluk bilincini tetikleyen ilham kaynağı ile hayata geçirilmiş bir çalışmadır'

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI