İntiharı Önleme İl Kurulu “Gençlik” Gündemi ile Toplandı

Rize Valiliği’nin öncülüğü ile Rize İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” amacıyla İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

SAĞLIK 24.06.2022 10:54:32 148 0
İntiharı Önleme İl Kurulu “Gençlik” Gündemi ile Toplandı

İl Kurul toplantısı Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalan gençlerin ruh sağlığı, psikososyal sorun alanları, intihar risklerinin değerlendirilmesi ve alınabilecek önlemler, öğrencilerin iyilik halini güçlendirmeye yönelik yapılabilecek çalışmalara dair özel gündem ile toplandı.

Rize Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen kurulun Başkanlığı Vali Yardımcısı Ömer Faruk Duman tarafından yapıldı. Toplantıya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Adnan Yılmaz, Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, ilgili kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Rize Vali Yardımcısı Ömer Faruk Duman yaptığı açılış konuşmasında, intiharın önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu, kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile komplike olarak hareket ederek bu sorun ile mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Halit Baykal tarafından TÜİK verilerine göre ilimizin durumu, sağlık tesislerine ulaşan intihar girişimlerine dair veri analizleri, eylem planı dahilinde yapılan faaliyetler ve gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi.

Toplantıda; İl Sağlık Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinasyonunda öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bağlı yurtlarda çalışan personellere yönelik yaz aylarında gerçekleştirilmek üzere “Stres Yönetimi, Psikososyal Destek Mekanizmaları, Psikolojik İlk Yardım, Öfke Yönetimi” konularını içeren ve dört oturum halinde düzenlenecek olan “Gençle Çalışma” isimli eğitimler düzenleneceğini, sonrasında ise eğitim öğretim sezonun başlaması ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bağlı yurtlar ve özel yurtlarda kalan öğrencilere yönelik ilimizin kültürel özelliklerini vurgulayan, gençlerin ön yargılarını dindirmeyi amaçlayan, gençlerin ilimize kolay ve hızlı bir şekilde adaptasyonunu sağlamaya yönelik “Oryantasyon ve Uyum” isimli eğitimlerin planlanacağını, yurtlarda görevli psikolojik destek veren personel eksikliği olması hasebiyle ilimizin kaynakları ölçüsünde yurtlara günlük olarak psikolojik danışman veya psikolog personel görevlendirmesinin yapılacağı konularında karar alınmıştır.

Ayrıca Rize Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ortak çalışmasında ilimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılında üniversite eğitimi gören öğrencilerinin iyilik halini güçlendirmeye yönelik uyum gezileri düzenleneceğini, Rize Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde mesleki çalışanlarına yönelik ortak hizmet içi eğitim programı düzenleneceğini, ilimizde var olan kültürel, sosyal, sanatsal ve spor faaliyetlerinin gençler tarafından önceden bilgi sahibi olabileceği, etkinliklere gençlerimizin ücretsiz bir şekilde katılımı destekleyecek çalışmaların da yer verileceği bir internet sayfası veya sosyal medya platformlarında hesap veya bir cep telefonu uygulaması oluşturulması için çalışma gerçekleştirileceğini belirtildi.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI