İlçeye Girişler Kapatıldı

Su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES projesinde sular yükselmeye devam ediyor. Baraj suları 90 metreyi aşarken, 29.03.2023 tarihi gece itibariyle Yusufeli'ne tüm giriş ve çıkışlar kapatıldığı, ulaşımın Öğdem viyadüğünden

İNSAN 30.03.2023 10:27:30 122 0
İlçeye Girişler Kapatıldı

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES projesinde sular yükselmeye devam ediyor. Baraj suları 90 metreyi aşarken, 29.03.2023 tarihi gece itibariyle Yusufeli'ne tüm giriş ve çıkışlar kapatıldığı, ulaşımın Öğdem viyadüğünden sağlanacağı duyuruldu.

Sular yükselmeye devam ederken ilçe merkezine ulaşan baraj suları nedeniyle bazı vatandaşlar taşınma işlemini baraj sularının içinde yaptı.

Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan kemer baraj sınıfında 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı 22 Kasım tarihinde su tutmaya başladı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su seviyesi 4 ay içinde 90 metreyi aştı. 29 Mart 2023 tarihi itibarı ile Yusufeli Barajında su seviyesi 594,45 kotuna, su yüksekliği 90,95 metreye, depolanan su miktarı 134,66 milyon metreküp seviyesine ulaştı.

Taşınma işlemi devam eden ilçede bazı vatandaşlar ilçe merkezine ulaşan ve yükselen baraj sularına hazırlıksız yakalanınca, taşınma işlemi de baraj sularıyla kaplı cadde üzerinde yapmak zorunda kaldılar.

Sabah kalktıklarında sokakların baraj suları ilçe kapladığını gören vatandaşlar son kez evlerine ve iş yerlerine baktılar. 'Doğduğumuz, büyüdüğümüz, ekmek

yediğimiz bu topraklar çarşı merkezi dahil olmak üzere her taraf su altında kaldı' diyen vatandaşlar, duygusal anlar yaşadılar.

Ayrıca 29.03.2023 tarihi gece itibariyle Yusufeli'ne tüm giriş ve çıkışlar kapatıldığı, ulaşımın Öğdem viyadüğünden sağlanacağı duyuruldu.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI