İl Başkanı Ayar 2-1’lik sonucu değerlendirdi: iktidarda olmayanlar adeta cennet vaat edebiliyorlar

Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar Rize’de 2-1’le sonuçlanan milletvekili seçimlerini değerlendirerek “2-1’lik sonuçlar kayıp değil kazanmaktır” dedi.

SİYASET 7.08.2023 11:52:50 189 0
İl Başkanı Ayar 2-1’lik sonucu değerlendirdi: iktidarda olmayanlar adeta cennet vaat edebiliyorlar
HABER:ARZU ERBAŞ

Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar önceki gün düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı. Ayar bir basın mensubunun 2-1 kaybettiğiniz milletvekili seçimlerini değerlendirir misiniz sorusuna “Önce bir düzeltme yapalım, 2-1’lik sonuçlar kayıp değil kazanmaktır. 2-1'Lik sonuç esasen çok kötü bir sonuç değil. 3-0'lara abone olduğumuz için 2-1 sonuç kesinlikle bizi, teşkilatımızı, partimizi hatta hatta Rize’deki bize oy vermeyen insanları bile bir şekilde rahatsız eden bir sonuç demeyeceğim. Çünkü demokraside elbette bu sonuçlar hepimizin kabul edeceği şeyler. Cumhurbaşkanımızın memleketi Rize'de tam tarih veriyorum 46 sene üzerine Cumhuriyet Halk Partisi bir milletvekili çıkarmıştır. Ben seçimden sonra da CHP'li milletvekilini telefonla arayarak tebrik ettim, ‘hayırlı olsun’ dedim. Biz o diyalogda da bir eksiklik bırakmak istemeyiz. Milletimizin verdiği karar her zaman başımızın üstüne” şeklinde cevap verdi.

“MİLLETVEKİLLİĞİNDEKİ KAYIP, ORTAKLARIMIZA GİDEN BİR OYA EŞDEĞER”
AK Parti’nin Türkiye genelinde 2018 milletvekili seçimine göre genel anlamda bir oy kaybettiğini belirten Hikmet Ayar “Cumhurbaşkanımız 2018 seçimleri ile eşdeğer bir oy almıştır,52.5. Dolayısıyla milletvekilliğindeki kayıp, tahlilinizi doğru yaparsanız şunu göreceksiniz, oradaki eksilme ortaklarımıza giden bir oya eşdeğer. Yani Cumhur ittifakına giden bir oy. Rize'de de bu böyle gerçekleşmiştir. 2018 rakamlarına göre millet ittifakının ortakları toplam oyu 21 küsür, şu anda da millet ittifakının aldığı oy 21 küsür. Tam tamına. Ha belki biz sebepleri üzerine durabiliriz. Bizden eksilen, Rize genelinde eksilen oylarımız 2018'de %62 küsürdü, şimdi de 53 küsür yani 9 puanlık bir düşme. Baktığımız zaman ortaklarımıza gitmiş. Demokraside bunlar vardır. Malum biliyorsunuz teknik olarak ifade etmek gerekirse, millet ittifakı Rize'de fermuar sistemi ile seçime gitti. Diğer ortakları ile birlikte tek havuzda toplandı. Bizim ise 3 ayrı ortağımız var, 3 ayrı liste ile seçime gidildi. Herkes kendi hanesine oyları alınca bu sonuç kaçınılmaz olmuştur. Dediğim gibi demokrasi de biz milletin verdiği her karara saygılı olmak durumundayız. Bu lehimize olduğu zaman iyi de bazen aleyhimize bir şey olduğu zaman kötü yorumunu yapma hakkına sahip değiliz” dedi.
‘İKTİDARDA OLMAYANLAR ADETA CENNET VAAT EDEBİLİYORLAR’

Eksikleri tespit ettiklerini söyleyen Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar “Bu bir iç muhasebedir. İç muhasebe sonuçlarını genel merkezimizle, kendi içimizde paylaştık. Kamuoyuyla da yakın zamanda paylaşacağız, öyle diyelim. Bu kadar değişen konjonktür, dünya şartları, Türkiye şartları, Rize şartları, bütün bunları üst üste koyduğunuzda alınan bu sonuç bilimsel olarak da bir gün bunların belki doktora tezlerine de dönüşebilecek nitelikte olan bir durumdur. Baktığınız zaman bu sonucu kimse küçümsemesin. Biz Rize olarak değerlendirdiğimiz için elbette 3-0 arzuluyorduk. Bizim açımızdan baktığımız zaman o yakışırdı. Ama buna bu eksiklik, şu eksiklik dememek gerekiyor. Belki şöyle denilebilir, siz iktidardasınız ve iktidara devam edeceğiniz bütün göstergeleri ile ortada. Siz vaatlerinizi yaparken yapabileceğiniz şeyleri söylemek zorundasınız. İktidarda olmayan bir partinin iktidara gelmek için hele gelme şansı da zayıfsa onun bir çizgisi yok. Adeta cennet vaat edebiliyorlar. Bu siyasetin doğasında var olan bir durum. Belki bu vaatlerle bazı kayıplarımız olmuş olabilir. Bunları da daha derli toplu bir başka sohbetimizde konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI