HAYVAN HASTALIKLARI DEĞERLENDİRİLDİ.

HAYVAN HASTALIKLARI DEĞERLENDİRİLDİ.

TRABZON-ARTVİN 1.10.2019 13:07:53 88 0
HAYVAN HASTALIKLARI DEĞERLENDİRİLDİ.

2019 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Tarım Ve Orman il Müdürü Dursun Okur başkanlığında Merkez Mahalle ve Köy Muhtarlarının katılımı ile “2019 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele” kapsamında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan İl Müdürü Okur; “İnsanlarımızın güvenilir gıdaya erişiminde İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığının gelişmesinde ve korunmasında, hayvan hastalıkları ile mücadele önemlidir. İl olarak 2019 yılında Bakanlığımızca belirlenen ihbarı mecburi hastalıklardan ciddi anlamda bir salgın oluşmamıştır. Bunun nedeni de; koruyucu aşılamalardır. Ülkemizde ve İlimizde çıkan veya çıkması muhtemel çeşitli hastalıklara karşı ulusal ve bölgesel düzeyde çeşitli mücadele çalışmaları yürütülmektedir. Milyarca lira harcayarak yürütülen bu çalışmaların amacına ulaşmasında, hiç şüphesiz siz değerli muhtarlarımızın da katkısı bulunmaktadır. Bugün burada toplanmamızın nedeni de budur. Yani yapılan çalışmaları görmek, değerlendirmek ve gerekli tedbirleri almak. Bakanlığımızın 2019/01 No’lu Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Programı kapsamında güz dönemi Şap Aşılama kampanyası 02 Eylül’de başladı, devam ediyor. Hayvanların yaylada olması nedeniyle inmelerini bekledik. 01 Ekim 2019 tarihi itibarı ile de aşılamaya başlıyoruz. Aşılama çalışmalarında, küpesiz buzağılara küpe takılacak ayrıca daha önce LSD ve Brucella aşıları yapılmayan buzağılarada aşıları yapılacaktır. Siz değerli Muhtarlarımıza bu konuda yazı yazıyoruz. Yetiştiricilere duyurulması ve köye gelen ekiplerimize yardımcı olunmasını istiyorum. Başarı hepimizindir. Aşısız bir tane bile hayvan kalmaması gerekir.” dedi.

Toplantıdaha sonra Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Müdürü Mikail Kaya’nın Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünün çalışmalarını anlatan sunumu ve soru cevaplar ile devam ederek saat 12.45’te sona erdi.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI