HASTALARA AŞURE İKRAM ETTİLER

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Devlet Hastanesi işbirliğiyle hastanede tedavi gören hastalara ve hasta yakınlarına aşure ikramı yapıldı.

TEFEKKÜR 5.08.2023 09:20:54 89 0
HASTALARA AŞURE İKRAM ETTİLER
Haber: Dilek ONAY CAN
Muharrem ayının 10. gününde aşure, yaygın olarak Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişini anmak için yapılmaktadır. Aşure geleneğini uygulayan toplulukların bu güne yükledikleri anlama göre aşurenin içine konan malzeme, yapılış tarihi ve amacı değişiklik göstermekte.
Muharrem ayı aynı zamanda aşure ayı olarak da bilinmekte.İslam inancına göre, Hazreti Adem’den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan Aşure dağıtımı muharrem ayının son gününe kadar yani 16 Ağustos Perşembe gününe kadar yapılıyor. “Aşure Günü” ve Muharrem ayı ilimizde de STK’lar,sosyal yardım kuruluşları,Müftülük,hastanelerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bir etkinlikte Rize Devlet Hastanesinde yapıldı.Rize İl Sağlık Müdürlüğü ve Rize Devlet Hastanesi işbirliğiyle hastanede tedavi gören hastalara ve hasta yakınlarına aşure ikramı yapıldı.
Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Şaban Ergene hastalara kendi elleriyle aşure ikramında bulundu.Başhekim Şaban Ergene,Hasta ve yakınlarına Aşure ikramında bulunduklarını ifade ederek;”Bu tür paylaşımların insanlar arasındaki sevgi ve kardeşliğe, birlik ve beraberliğe vesile olarak,Bizlerde Rize Devlet Hastanemizde bereket ayında berekete vesile olması için tüm hastalarımıza, hasta yakınlarımıza ve misafirimize aşure ikramında bulunduk. Afiyet şifa olsun.Aşure dağıtımına vesile olan değerli hayırseverimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, Rabbim hepsinden razı olsun” dedi

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI