GÖĞSÜNDE AYYILDIZLI ARMAYI TAŞIMIŞ RİZELİ GÜREŞÇİLER

Mehmet Yaşar, Sedat ve Osman Türüt Milli takıma kadar yükselmiş, Türk Güreşinde iz bırakmış Rizeli hemşerilerimizdir. Türüt Kardeşler Altınay, Fatih Güreş, Demirspor, İETT ve İstanbul İhtisas kulüplerinde güreştiler.

İNSAN 23.06.2023 09:09:50 275 0
GÖĞSÜNDE AYYILDIZLI ARMAYI TAŞIMIŞ RİZELİ GÜREŞÇİLER

HOCALARIN HOCASI MEHMET TÜRÜT

Mehmet Yaşar Türüt; İETT güreş takımının önce sporcusu sonra da uzun yıllar hocası olarak görev yaptı. 1 Ocak 1945 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Fatma’dır. Aslen Rize Ambarlık köyündendir. Öğreniminin ardından İETT’de işçi kadrosunda sporcu olarak göreve başladı. İETT Güreş Şubesi’nin kuruluşunda yer aldı. Aynı dönemlerde İETT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi kantin görevlisiydi. Topkapı garajında çalıştı. 1972 yılında Münih’te yapılan olimpiyatlarda ülkemizi temsil etti. Greko-romen stilde, 75 kiloda Arjantinli Gonzales´i 2 dakika 20 saniyede tuşla yendikten sonra Bulgar Kolev ve Çek Macha´ya sayı hesabıyla yenildi ve elendi. Güreşçisi olduğu İETT takımında daha sonra uzun yıllar hocalık yaptı ve dünya çapında başarılı güreşçiler yetiştirdi. 26 Şubat 1995 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

AŞK GEMİSİNİN RİZELİ BAŞ MAKİNİSTİ

Türüt kardeşlerden 21 Ocak doğumlu Sedat'ta çok yetenekliydi. Döneminde 82 kiloda greko-romen stilde iddialı olup milli takımlarda yer aldı. Bir ay Kartal’da hastanede tedavi gören Sedat Türüt 22 Haziran 2022 tarihinde vefat etti. 1969-1971 yılları arasında güreş sporu yapan ve Grekoromen Güreş Milli Takımı'nda yer alarak Türkiye'yi temsil eden Türüt, 1985 yılında macera olsun diye girdiği Aşk gemisi diye de anılan Almanların dünyaca tanının tur gemisi Europa’da baş makinistliğe kadar yükseldi.

Bugün Sedat Türüt’ün vefatının 1. Yıldönümü bu vesileyle Mehmet Yaşar ve Sedat Türüt’ü rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun. Osman Türüt’e sağlıklı nice yıllar diliyoruz…

Fatih Sultan KAR / İST.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI