Genel Kurulda Cumhurbaşkanına seslendiler..

Rize İç Su Ürünleri Birliğinin genel kurulunda konuşan başkan Mustafa Memoğlu,” Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Derelerdeki bu olumsuz durumun düzetilmesi için bize yardımcı olun” dedi.

GÜNDEM 19.03.2023 11:03:25 33 2
Genel Kurulda Cumhurbaşkanına seslendiler..

Rize İç Su Ürünleri Birliğinin genel kurulunda konuşan başkan Mustafa Memoğlu,” Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Derelerdeki bu olumsuz durumun düzetilmesi için bize yardımcı olun” dedi.

Birçok sosyal faaliyetlerinde içinde yer alan Başkan Mustafa Memoğlu, bölgede alabalık çiftliği, Bal üretme merkezi gibi çok önemli çalışmalarıyla da ekonomiye destek olmaya devam ediyor. Başkan Mustafa Memoğlu “derelerimiz brit ve duvarlarla gasp edildi” diyerek yaptığı açıklamalarda şunları söyledi.

DERELERDEKİ DUVARLAR VE BRİTLER DOĞAL YAŞAMI TEHDİT EDİYOR.”

Derelerimizde Britler(engel) yapılmış her taraf Brit, Yine bazı derelerimiz var kenarlarına yapılan duvarlar çok fazla yüksek, Doğal hayata büyük zararları oldu. Hayvanlar derelere bakıyor ama duvarlardan dolayı su içmeye inemiyor. DSİ bunları yaparken yollar bırakması gerekirdi. Haberlerde izledik Karaca dereye düştü. Çıkamadı. Millî Parklara haber verdiler yardım yapılarak çıkarıldı.

DENİZALALARININ YUMARTA YUVALARI YOK EDİLDİ

“Fırtına Vadisi deresinde yüksek britler yapıldı. Yüzyıllardır akan bu derelerde koylar oluşuyordu ve suyun aşındırdığı bu yerlerde balıklara yataklar oluşuyordu. Bu özelliklerinden dolayı da bu bölgede konuyla ilgili belgesellerde çekildi. Okyanuslardan gelip, boğazdan geçerek buralara ulaşıp denizalası dediğimiz balıklar yumurta bırakıyorlardı. Onlar tamamen yok oldu. Geçen gün Trabzon’da patlayan balık havuzunda çevreye dağılan balıklar Denize yayılarak Batum’a kadar ulaştı. Fırtına deresinde Britlerin yapıldığı yere kadar balıklar geliyor. Baritlerden yukarı çıkamıyor. Gelen denizanaları oradan yukarı çıkıp yumurta bırakıyordu. Baritlerden dolayı çıkamıyor. Doğal hayatları da yok edildi.

CUMHURBAŞKANIMIZA SESLENİYORUZ

“Dereler adeta gasp edildi. Britler ya aşağılara indirilmesi gerekir veya başka bir çözüm yolu bulunması lazım.

Toplantıya katılan Balık çiftliği sahibi Mehmet Önder’in “bu gelişmelerden Cumhurbaşkanımızın haberi yoktur. Bilse hemen bu işe müdahale eder” dedi. Başkan Mustafa Memoğlu “ basın tarafından olayı Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım birlik olarak sizden bu aksaklıkların giderilmesini istiyoruz ilgilere haber veriniz” dedi.

Başkan Memoğlu,Genel kurula katılanlara teşekkür etti.


Anahtar Kelimeler:
Recep. Ali. Pertek
19.03.2023 13:44:27
Bırıtler. Gerçekten. Balik.ları.yukarı.yumurta.atamıyorlar. Ben. De. Duvarlar. Yapilirken. DSİ. Muhendıslerıyle. Yol. Bırakın. Yaban.hayvanlar.su.içemiyorlar.dedım..kabul. Etmediler.. Bunlar. Olacak. Şeyler.

Hayri pazarli
19.03.2023 15:15:10
Senin dediğini yaparlarmi Mustafa abim bunlarin işi rant rantsiz bunların başida iş yapmaz

1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı