FESTİVAL SONA ERDİ

Ardanuç’ta düzenlenen 33. Çuruspil Festivali Efkârı aşıklar şenliği sona erdi.

TURİZM 27.07.2023 11:31:41 52 0
FESTİVAL SONA ERDİ

Hayati Akbaş

ARDANUÇ-'Bir muhabbet için gelen erenler, bu sahneye hoş geldiniz yarenler. Benim sözlerimi yazında bilin, güzel tahlil edin, çözünde gidin. Kemal Atatürk’ün izinde gidin, bu sahneye hoş geldiniz yarenler.'

Festivalin açılış konuşmasına Âşık Efkâri’nin dizeleri ile başlayan Belediye Başkanı Yıldırım Demir; 'Bu yıl Çuruspil festivalimizin 33. yılını beraberce gerçekleştiriyoruz. 33. Çuruspil Festivali Efkârı âşıklar şenliği, Dursun Ali Pehlivan Karakucak Güreşleri Festivalimize hepiniz hoş geldiniz ve sizleri içten saygılarımla selamlamak istiyorum.

Çuruspil festivali dostluğun festivalidir, kardeşliğin festivalidir, barışın festivalidir, doğayı sevenlerin festivalidir ve bu memlekette daha fazla HES yapılmasın diyenlerin festivalidir. Artık daha fazla orman kesimi olmasın diyenlerin festivalidir. Artvin’imizde, Ardanuç’umuzda siyanürle altın çıkarılmasın diyenlerin festivalidir. Sporun festivalidir, Dursun Ali Pehlivanın festivalidir, güreşlerin festivalidir. Aşıklık geleneğinin sürmesi için, ‘Atatürk’ün izinde git ter damlası yüzünde git’ diyen Aşık Efkârı’nın festivalidir. Bu festivalin sahibi sizlersiniz. Eğer Ardanuç halkı olmaz ise bu festivalde olmaz. Onun için katılımınızla bize güç verdiniz, onur verdiniz, şeref verdiniz ve iyi ki varsınız diyorum.

Geçen Ardanuç’ta söyledim Efkârı’nın çok değerli şiirleri var ama bir dizesi var ve beni mest ediyor, çünkü bizi anlatıyor yani Ardanuçluları anlatıyor, sizi anlatıyor. Ve bundan iyi Ardanuç’u tarif edemeyiz, diyor ki; ‘Görünüşte azım, tartıda ağır.’ İşte Ardanuçlular bu görünüşte azdırlar ama tartıda ağırdırlar ve ben selam olsun diyorum bütün Ardanuçlulara ve tüm katılımcılara ve içten saygılarımı ve sevgilerimi sunuyor, iyi eğlenceler diliyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Festivale, Belediye Başkanı Yıldırım Demir, CHP Ardanuç İlçe Başkanı Mesut Hüseyin Aksakal ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Talip Işık, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Hakan Bektaş, Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin, Ayaş Açık Cezaevi Müdürü Ayhan Çapacı, Artvin İl Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, Ardanuç İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Emrah Yılmaz, İstanbul - Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri Yaz Okulu Koordinatörü Ümit Ağan ve öğretmenler, Âşık Efkârinin ailesi - torunları, İş İnsanı Salim Usta, CHP ve İYİ Parti Ardanuç Belediyesi Meclis Üyeleri ile Ardanuçlular katıldı.

Güleş Köyü folklor ekibinin gösterisi başlayan festival programı, karakucak güreşleri ile devam etti. Bu yıl festival ağalığını iş insanı Salim Usta kazandı.

Festivalin akşam programında âşıklar sahne alırken; 33. Çuruspil Yaylası Efkâri Âşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali, Zeynep Başkan konseri ile son buldu.


Anahtar Kelimeler:
1

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

2

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

3

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

4

Z kuşağını anlamanın önemi!

5

Tarım Fuarındaki Yerini Aldı