Edebiyatçı Yazarlar Yağmur ve Turgut okuyucularıyla buluştu

Artvin Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen “Yazarlar Okuyucuyla Buluşuyor” etkinliğinde Türk edebiyatının seçkin yazarlarından Sinan Yağmur, Ahmet Turgut ile Mustafa Çevik ortaöğretim öğrencileriyle

EDEBİYAT 26.05.2016 09:25:43 156 0
Edebiyatçı Yazarlar Yağmur ve Turgut okuyucularıyla buluştu
Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci; öğrencilere kitap sevgisini aşılayarak onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, estetik duygularının gelişmesini sağlamak, hayata bakışlarına farklı pencereler açarak, fikir dünyalarına katkı sunmak amacıyla 23-25 Mayıs tarihleri arasında il merkezi ile 7 ilçede Türk edebiyatının seçkin yazarlarını okuyucularıyla buluşturmak istediklerini söyledi.

Toplumların geleceğine yön verme noktasında sanatkârların mühim vazife ve rolleri bulunduğunu belirten Kahveci;” Sanatkârlar, medeniyetlerin inkişafında ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasında mihenk taşı görevindedirler. Dolayısıyla sanatkâr adeta kökü mazide olan âtiyim şuuruyla tarihin derinliklerinden gelen kültürle beslenip geleceğin modern dünyasına ışık olacak, topluma yol gösterecektir. Bugün sizlerle birlikte olacak olan değerli yazarlarımız da bu kavilden Peygamber sevgisini, Mevla’nın hoşgörüsünü adeta yaşarcasına hissetmiş ve bu duygu ve düşüncelerini okuyucularıyla paylaşmışlardır. Sizleri bu değerli sanatçılarımızla baş başa bırakıyor, “Yazarlarımız Okuyucularıyla Buluşuyor” etkinliğimizin gerçekleştirilmesini sağlayan Sayın Valimize, katılmalarından dolayı değerli yazarlarımıza ve siz değerli edebiyatseverlere teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Yazarların biyografisinin okunmasıyla devam eden etkinlikte konuk yazarlar Sinan Yağmur, Ahmet Turgut ile Mustafa Çevik” 15’şer dakika süreyle söz alarak, okumanın insan hayatındaki yeri ve önemine değindiler.

Yazarlardan Sinan Yağmur, Artvin’in okuma-yazma oranıyla Türkiye’de önde gelen şehirlerin başında geldiğini ve örnek bir şehir olduğunu belirterek, öğrencilere kitap okumanın sevgisini, kültürünü ve aşkını yüreklerine üflemek amacıyla kente geldiklerini söyledi.

Yaklaşık iki ay önce Artvin’e gelerek okullarda öğrencilerle kitap okumak üzerine çeşitli söyleşiler gerçekleştirdiğini kaydeden Yağmur,” Bu söyleşilerde kalemleri keskin, yürekleri derin olan öğrencilerimizi gördüm. Ülkemizin geleceği açısından şair ve yazar olabilecek öğrencilerimizi gördüm. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız ortak çalışma neticesinde il merkezindeki okullarımızda yaklaşık 40 öğrencimizin şair ve yazarlığa yatkın olduğunu tespit ettik. Bu çalışma kapsamında Türk edebiyatımızın seçkin yazarlarından Ahmet Turgut ile Mustafa Çevik’i siz değerli öğrencilerimizle buluşturduk. İlçelerdeki okullarımızı ziyaret ederek, öğrenci kardeşlerimizle buluşarak kitap sevgisini aşılamak istedik” dedi.

Yağmur, iki yazar arkadaşı ve kendinin Ekim ayında çıkaracağı yeni kitapların galasını Artvin’de yapmak istediklerinin müjdesini de verdi.

Öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulunan yazarlar etkinliğin son bölümünde sordukları soruları doğru yanıtlayan 4 öğrenciye imzalı kitaplarını hediye etti.

Artvin Kemal Cirit ise Türk edebiyatının seçkin değerli yazarlarını Artvin’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çeşitli hediyeler takdim etti.

Etkinlik, yazarlar, öğretmenler ve öğrenciler ile birlikte çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 

Artvin Valiliği

Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI