EBELER HAFTASI KUTLAMA MESAJI YAYINLADI.

Türk Sağlık-sen Artvin Şube Başkanı Turgut Ocakçı ebeler gününü kutladı.

TRABZON-ARTVİN 21.04.2021 13:21:41 91 0
EBELER HAFTASI KUTLAMA MESAJI YAYINLADI.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Türk Sağlık-sen Artvin Şube Başkanı Turgut Ocakçı ebeler gününü kutladı. 21-28 Nisan tarihleri arasında kutlanılan Ebeler Haftası nedeni ile bir kutlama mesajı yayınlayan Türk Sağlık-sen Artvin Şube Başkanı Turgut Ocakçı, sağlık hizmetlerinin önemli bir halkasını oluşturan ebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası anne ve bebek bakımı gibi önemli bir görevi üstlendiğini söyledi.

Ebelerin önemli görevliler olduğunu vurgulayan Turgut Ocakçı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; '21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz. Bu mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları ise tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldılar. Sorunlarına çözüm üretilmedi, talepleri karşılanmadı.

Bugün ebe arkadaşlarımız dünyaya gelen her bebeğin ilk nefesinde yanındalar. Anne ve bebek sağlığı için şifa dağıtıyorlar ama 10 yaşından küçük çocuğu olan sağlık çalışanı annelere idari izin yok. Süt izni kullanan sağlık çalışanı annelerde idari izinden mahrumlar yani bebekleri bile mağdur ediliyor.

Kendi bebeklerinden ayrılar ama ailelerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyorlar. Böyle bir çalışma düzeni içerisinde sağlık çalışanları hizmet üretmeye çalışıyor.

Sendika olarak yaptığımız “Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması” sonuçları çalışanların durumunu net bir biçimde anlatıyor.

Araştırmamıza göre;

*Sağlık çalışanlarının yüzde 79’u pandemi dönemi boyunca kendilerine gereken değerin verilmediğini düşünmektedir.

*Yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını belirtmektedir.

*Çalışanların yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini düşünmektedir.

*Yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmemektedir.

*Yüzde 75’inin bu dönemde en büyük kaygısı virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur.

*Bu 1 yılda sağlık çalışanlarının yüzde 33’ü belli bir süre de olsa evinin haricinde bir yerde konaklamak durumunda kalmıştır.

*Sağlık çalışanlarının yüzde 80’i pandemi dönemi hayatlarından dolayı ailelerine yeteri kadar vakit ayıramadıklarını belirtmiştir.

*Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik duygusu yaşamıştır.

*Sağlık çalışanlarının dile getirdikleri bu meseleler üzerinde durulmalı ve çare üretilmelidir. Özverili ile yürütülen bir mücadelenin karşılığı bu olmamalıdır.

*Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz.

* “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.” diyoruz.

*Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakâr çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.

*Millet olarak sağlıklı günlere en kısa sürede kavuşmak temennisiyle salgına karşı kahramanca bir mücadele veren tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyoruz”.


Anahtar Kelimeler:
1

ÇAYMER sezonu açtı, kendi yaş çay fiyatını açıkladı

2

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

3

Projenin ilk ayağı Rize Pazar’da başladı.

4

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI SONA ERDİ.

5

BATUM’DA SINIR TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI YAPILDI